Filistin'in BM Daimi Temsilcisi'nden açıklama

Koronavirüs salgını tüm dünya ülkelerinde kapanmaz yaralar açarken, salgını avantaja çevirmeye çalışan ülkeler ortaya çıktı. Öyle ki, bunların başında İsrail geliyor ve salgın döneminde yasa dışı yerleşim birimlerini sayısını artırmayı planlıyor. Tel Aviv, geçtiğimiz çarşamba ve perşembe günleri 5 yasa dışı yerleşim birimini onayladığını duyurdu.

Dünya Çin’de ortaya çıkan yeni tip Korona Virüs (Covid-19) salgınının pençesinde can çekişirken, iktidarlar güçlerini genişletmenin yollarını arıyor. Toplumsal zayıflık derinleşirken, hükümetler toplum içerisinde bulunduğu durumdan faydalanmaya çalışıyor. Bunun yanında uluslararası sistemde zor günlerden geçiyor. Zira diyaloğun sıfıra indiği bugünlerde, ülkeler de imtiyaz arayışına girmiş durumda. Filistin’in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Riyad Mansur, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya ve 75. BM Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır'a İsrail'in salgın dönemin artan ihlalleriyle ilgili 3 ayrı mektup gönderdi.

Independen Türkçe’nin Anadolu Ajansı’ndan aktardığı habere göre Filistin’in BM Daimi Temsilcisi Mansur, mektuplarda İsrail'in koronavirüs (Kovid-19) salgınını fırsat bilerek yerleşim birimi inşaatları ile ilhak planlarını ve Doğu Kudüs de dahil olmak üzere Filistin topraklarındaki askeri işgalini sağlamlaştırmaya çalıştığını ifade etti.

SON ÜÇ YILDA 22 BİN YASADIŞI YERLEŞİM BİRİMİ

Geçtiğimiz yıl Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini Ortadoğu’daki gelişmelere dair bilgilendiren BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, şiddet olaylarının ve gerginliği artıran eylem ve söylemlerin devam ettiğini, İsrail’in yasadışı yerleşim birimleri planlarının durdurulmasına yönelik hiçbir adım atılmadığını belirtti.

Mladenov, İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarında tüm yerleşim faaliyetlerini derhal durdurmasını talep eden BM Güvenlik Konseyinin Aralık 2016'da aldığı 2334 sayılı kararını alıntılayarak, ''BM Güvenlik Konseyinin 2334 sayılı kararının kabul edilmesinden bu yana geçen üç yıl içinde, Doğu Kudüs de dahil olmak üzere Batı Şeria'da 22 binden fazla yerleşim birimine onay verildi. Bu rakamlar, bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını destekleyen herkes için ciddi bir endişe kaynağı olmalı.'' dedi.

5 BİN YASADIŞI KONUT İNŞAATINA ONAY

İsrail'in ilhak planını askıya almasının uluslararası hukuka bağlı kalacağı anlamına gelmediğini kaydeden Mansur, Tel Aviv yönetiminin, çarşamba ve perşembe günleri yaklaşık 5 bin yeni yasa dışı konut inşaatını onayladığını hatırlattı.

İsrail güçlerinin, Filistinlilerin evlerini yıkma, saldırı düzenleme gibi birçok ihlalde bulunduğuna işaret eden Mansur, işgalci yönetimin, radikal Yahudi yerleşimcileri Filistinlilere yönelik saldırıları esnasında koruduğunu da kaydetti.

5 BİN TUTUKLUNUN 350'Sİ İDARİ TUTUKLU

Mansur, İsrail hapishanelerindeki yaklaşık 5 bin tutukludan yaklaşık 350'sinin idari tutuklu olduğunu dile getirdi. Gazze'deki ekonomik, toplumsal ve insani durumla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Mansur, virüs vakalarında artışın yaşandığı dönemde İsrail'in uyguladığı abluka nedeniyle gerekli ilaçlara ulaşamayan Filistinlilerin endişe içinde olduğuna dikkati çekti.

Mansur, uluslararası toplumu işlediği ihlallere sessiz kalarak işgal yönetimini ödüllendirmek yerine yaptıklarından ötürü hesap sormaya çağırdı. İsrailli insan hakları kuruluşu Peace Now (Barış Şimdi), daha önce yaptığı açıklamada, İsrail Sivil Yönetimi'ne bağlı Yüksek Planlama Konseyi'nin çarşamba ve perşembe günleri Batı Şeria'da 4 bin 948 konutun inşasını onayladığını duyurmuştu.