Filistin 15 yılın ardından sandığa gidiyor

Filistin'de 15 yıl aranın ardından 22 Mayıs Cumartesi günü sandığa gidilmesi planlanıyor. İsrail işgali altındaki ülkede Doğu Kudüs'ün de seçime dahil olması için Avrupa ülkelerinin İsrail'e baskı yapması bekleniyor.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 15 yıl aranın ardından Filistin’de seçim yapılmasını içeren kararnameyi ocak ayında imzalamıştı. Kararname kapsamında, İsrail işgali altındaki Filistin’in 22 Mayıs’ta milletvekili seçimlerinin yapılması planlanıyor. Öte yandan, 31 Temmuz’da devlet başkanlığı ve 31 Ağustos’ta da Filistin Ulusal Konseyi seçimlerinin gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

DOĞU KUDÜS’TE SEÇİM YAPILACAK MI?

İsrail işgali altında olan Doğu Kudüs’te yaşayan Filistin'lilerin de seçime katılması oldukça önem arz ediyor. Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin diplomatlarıyla bir araya gelerek, Doğu Kudüs’ün de seçimlere dahil olması için İsrail’e baskı yapılmasını istedi.

28 Eylül 1995’te Filistin Kurtuluş Örgütü ile İsrail arasında yapılan “Geçiş Aşaması Anlaşması” kapsamında, Kudüs’te de seçimlerin yapılmasına ilişkin hüküm bulunuyor. Anlaşmada, seçimlerin Doğu Kudüs’teki İsrail Posta Kurumu’na bağlı postanelerde yapılmasına ilişkin bir madde yer alıyor.

1996 yılında ilk defa yapılan Filistin milletvekili seçimleri de bu çerçevede gerçekleştirildi. Ardından 2005’de devlet başkanlığı ve 2006’da ikinci kez milletvekili seçimleri yapıldı. Ancak 22 Mayıs Cumartesi günü yapılacak olan seçimlerin İsrail'in resmi Şabat tatiline denk gelmesi nedeniyle seçimlerin Doğu Kudüs'te nasıl yapılacağı konusundan İsrail yönetiminin kararı henüz belli değil.

FETİH HAREKETİ MİLLETVEKİLİ ADAY LİSTESİNİ SUNDU

Fetih Hareketi Yürütme Kurulu Üyesi Vasıl Ebu Yusuf, Mayıs ayında yapılacak milletvekili seçimleri için aday listesini açıkladı. Listede Filistin Kurtuluş Cephesi, Halk Mücadele Cephesi, Arap Kurtuluş Cephesi ve Filistin Arap Cephesi bulunuyor. Batı Şeria ve Doğu Kudüs’ten 132 kişi listede yer alırken, Arap Kurtuluş Cephesi dışında ittifak yapılan tüm partilerden milletvekili adayının bulunduğu açıklandı.

Fetih Hareketinden bir yetkili, milletvekili aday listelerinde kendi hareketlerinin Merkez Komitesinden de beş üyenin bulunduğunu açıkladı. Listede yer alan bu isimler, Fetih Hareketi Başkan Yardımcısı Mahmud el-Alul, Komite Sekreteri Cibril er-Racub, Ruhi Futuh, Delal Selame ve Ahmed Hıllıs. Seçimlere kendi listesini sunan Hamas ise 29 Mart’ta adaylarını açıklamıştı. Seçimlere katılacak adayların başvurularının yapılması ise dün gece itibariyle tamamlandı. 

BIDEN’IN FİLİSTİN’E SESSİZ YARDIMI

Associated Press’te yer alan bir habere göre, ABD Başkanı Joe Biden, “sessizce” Filistin’e yardım ediyor. Kongre belgelerine dayandırılan haberde, Trump’ın Filistin politikasının aksine Biden’in gizli bir bildirim ile Filistin’e 75 milyon dolar yardım yaptığı iddia edildi. Biden’ın bu yardımının, 25 Mart’ta Covid-19 ile mücadele kapsamında Filistin’e yapılan 15 milyon dolarlık yardımdan sonra gizli olarak gerçekleştirildiği öne sürüldü. 

Kamuoyuna açıklanmayan ekonomik yardım için Trump’ın izlediği politikalar sonucu kaybedilen güven ve iyi niyetin yeniden kazanılmaya çalışıldığı ifade edildi. Öte yandan, Trump döneminde İsrail ile olan iyi ilişkilerin de Biden tarafından sürdürülmek istendiği de biliniyor.