Netanyahu ile Ben-Gvir koalisyonu, Mescid-i Aksa’daki statükoyu değiştirebilir

Fanatik Yahudi yerleşimciler, İsrail polisinin korumasında Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemişti. Filistin Dışişleri Bakanlığı, Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya düzenlediği baskının ardından yazılı bir açıklama yayımladı.

Filistin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Netanyahu ile Ben-Gvir arasında sağlanan koalisyon anlaşmasının, Mescid-i Aksa'ya yönelik ırkçı ve sömürgeci politikasının yanı sıra mevcut tarihi ve yasal statükoda geniş kapsamlı değişiklikler yapma konusunda Ben-Gvir'e geniş yetkiler vereceği bildirildi. 

Aksa'ya yönelik baskınların ciddi sonuçları ve yansımalarının olacağı belirtilen açıklamada, uluslararası topluma ve Birleşmiş Milletler'e "özellikle Netanyahu-Ben-Gvir iktidarı gölgesinde Aksa'ya yönelik baskınların yol açacağı tehlikelere karşı en üst düzeyde teyakkuzda bulunma ve ihtiyat halinde olma" çağrısında bulunuldu. 

Açıklamada, İsrail'de 1 Kasım'daki seçimlerden zaferle çıkan sağ ve aşırılık yanlısı sağın "çatışmanın karakterini siyasiden dini boyuta dönüştüren bir anlayış taşıdığı" uyarısı yapıldı. 

Yapılan açıklamada, "Mescid-i Aksa'daki herhangi bir değişikliğin, çatışma alanını ve tüm bölgeyi patlama noktasına getirecek doğrudan bir tehdit olduğu" değerlendirmesi yapıldı. 

Diğer yandan Arap ve İslam dünyasına "Kudüs ve onun kutsal değerleri için gerekli uluslararası korumayı sağlamak adına çalışmalarını koordine etmek ve bir eylem programı üzerinde anlaşmak için ivedilikle harekete geçme" çağrısında bulunuldu.