Mahmud Abbas’tan Netanyahu açıklaması: “Muhatap olmak zorunda kalacağım”

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, bu ay yeniden seçilen İsrail’in eski Başbakanı Benjamin Netanyahu ile muhatap olmak zorunda kalacağını dile getirdi.

Abbas, bir Filistin televizyon kanalına verdiği röportajda, İsrail’de yeniden başbakanlık koltuğuna oturması beklenen Benjamin Netanyahu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Netanyahu’yu uzun zamandan veri tanıdığını söyleyen Abbas, “1990’lardan beri tanıyorum. Onunla çok uğraştım, barışa inanmayan bir adam. Onunla muhatap oluyorum çünkü başka çare yok, İsrail’in temsilcisi olarak kiminle muhatap olabilirim?” dedi.

Filistin Devlet Başkanı, onlarca yıldır devam eden çatışmaya barışçıl bir çözüm bulunması gerektiğini belirtti.

Şarku’l Avsat’ın aktardığına göre, Abbas, “İsrail ile benim aramda bir problem var, İsrail topraklarımı ve ülkemi işgal ediyor. Başbakanı kim? Netanyahu. Onunla muhatap olmak zorundayım. Aynı zamanda tutumuna da bağlı kalıyorum” ifadelerini kullandı.

Önceki hükümetinde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Sudan ve Fas ile ilişkilerin normalleşmesini sağlayan Netanyahu, yaptığı açıklamada, diğer Arap ülkeleriyle de barış anlaşmaları imzalamaya çalışacağını söyledi.