Biden ve Xi'den Filipinler'in yeni lideri Marcos Jr'a tebrik

ABD ve Çin liderleri, Filipinler’in yeni Başkanı Ferdinand Marcos Jr’ı arayarak tebrik etti.

Filipinler’in yeni lideri Ferdinand Marcos Jr oldu. ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Marcos Jr’ı arayarak tebrik etti.

Beyaz Saray tarafından perşembe günü yaptığı açıklamada, Washington'un müttefiki olan Filipinler ile bağları güçlendirmeyi sürmek için yeni lider ile çalışmayı dört gözle beklediği belirtildi.

Biden, Covid-19 salgını, iklim krizi, ekonomik büyüme ve insan hakları da dahil olmak birçok konuda "ikili iş birliğini genişletmek" istediğini söyledi.

Çin devlet televizyonu ise Xi Jinping’in çarşamba günü Marcos Jr ile görüştüğünü aktardı. Xi, "Çin-Filipinler ilişkilerinin geliştirilmesine büyük önem veriyorum. Başkan seçilen Marcos ile iyi bir çalışma ilişkisi kurmaya, iyi komşuluk ve dostluğa bağlı kalmaya hazırım" dedi.

BIDEN ASEAN LİDERLERİNİ AĞIRLAYACAK

ABD Başkanı, Güneydoğu Asya liderlerini Washington’da ağırlamaya hazırlanıyor. Perşembe günü başlayacak iki günlük toplantıda ekonomi, iklim değişikliği ve Myanmar’daki darbe gibi konuların ele alınması bekleniyor.

Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’nde (ASEAN) yer alan on ülke, dünyanın en büyük yedinci ekonomisini oluşturuyor. Biden ise ABD’nin Çin ile olan rekabetinde Asya’daki etkisini artırmak için bölgedeki ülkelerle ilişkilerini değerlendiriyor.

Toplantıda ASEAN üyesi Filipinler ve Myanmar yer almayacak. Filipinler Devlet Başkanı Duterte’nin yerine Marcos Jr’ın gelmesi ve Myanmar lideri Aung San Suu Kyi’nin darbe ile görevden alınması nedeniyle iki temsil edilemeyecek.