Filipinler Malezya'yı işgal mi edecek?

Geçtiğimiz haftanın en kritik iddialardan birisi de Filipinler'in Malezya'nın Sabah eyaletini işgal etmeye hazırlandığı olmuştu. Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana iddialara yanıt verdi.

Geçtiğimiz hafta basına yansıyan bir haberde, güney Filipinler'den yetkililer tarafından desteklenen yüzlerce milis askerin Malezya'nın Sabah eyaletini işgal etmeyi planladığı iddia edilmişti. 

Borneo adasının kuzeydoğu ucunda yer alan Sabah, Filipinler ile Malezya arasında 60 yıldır süren bir toprak anlaşmazlığının merkezi.

Söz konusu haberde yer alan iddiaya göre, Sabah eyaletine yaklaşık 400 kilometre uzaklıkta bulunan Filipinler'in güneybatısındaki Sulu takımadalarında 19 belediye başkanının katıldığı bir "gizli toplantı" yapılmış ve işgalin planlanması için 600 kişilik bir tatbikat planlanmıştı. 

Malezya Kraliyet Polis Şefi Acryl Sani Abdullah Sani, söz konusu iddiaların ardından yaptığı açıklamada, "herhangi bir olasılığa veya saldırı tehdidine karşı" derhal harekete geçeceklerini ve devletin güvenliğinin "kontrol altında" olduğunu belirtti. 

Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana yaptığı açıklamada, işgal haberlerinin "sahte" olduğunu vurguladı. Filipin ordusunun Sulu'daki sözcüsü Teğmen Jerrica Angela Manongdo, basında yer alan haberleri, "hiçbir temeli yok" sözleri ile reddetti.