Fildişi'nde çok eşlilik yasası kadınları sokağa döktü!

Fildişi parlamentosunun çok eşliliği yasallaştıracak yeni tasarısı, ülkede kadınların sokağa dökülmesine neden oldu. Kadın hakları savunucuları, bunun eşitlik mücadelesinde bir geri adım olduğunu savunuyor.

Fildişi parlamentosu, erkeklerin çok eşliliğine onay vermeye hazırlanıyor. Dünyanın birçok ülkesinde yasak olan çok eşliliğe onay verilecek olması ülkedeki kadın hakları savunucularını da harekete geçirdi. 

Sokaklarda protestolara başlayan kadınlar, hala sistematik eşitsizlikler ve ayrımcılıkla karşı karşıya olan Fildişili kadınlar için bir aksilik olacağının altını çiziyor. 

BM İnsan Hakları Komisyonu, uygulamayı kadınlara karşı ayrımcılık olarak değerlendirdi ve yasa tasarısının geri çekilmesi için çağrıda bulundu. 

Karara ilişkin açıklama yapan Hukuk uzmanı Désirée Okobé, “Bir erkeğin libidosunu tatmin etmek için çok eşliliği yasallaştıramayız” ifadelerini kullandı. 

Pew Araştırma Merkezi tarafından 2019 yılında yayınlanan bir ankete göre, çok eşlilik en çok Sahra Altı Afrika'da görülüyor. Bölgede çok eşlilik oranı yüzde 11 iken bu rakam Fildişi Sahili'nde yüzde 12.