Ferhat Abdi Şahin kırmızı bültenle aranan bir terörist

ABD Başkanı Donald Trump’ın birkaç kez teşekkür ederek, görüşme temennisinde bulunduğu “Mazlum Kobani” olarak bilinen PKK’nın Suriye kolu SDG Komutanı Ferhat Abdi Şahin, Türkiye’deki 8 eylemin azmettiricisi olarak kırmızı bültenle 196 ülkede aranan bir teröristtir.

Ferhat Abdi Şahin kırmızı bültenle aranan bir terörist

İçişleri Bakanlığı’nın başına 4 milyon TL ödül koyduğu Mazlum Kobani’nin Türkiye’nin Fırat’ın doğusundaki terör oluşumlarına yönelik düzenlediği Barış Pınarı Harekatı sırasında adı sıkça gündeme geldi.

Bu dönemde ABD Başkanı Donald Trump, terör örgütü elebaşı Mazlum Kobani için "Harika bir adam" ifadesini kullanırken, yakın zamanda görüşmeyi sabırsızlıkla beklediğini söyledi. Trump’ın, Türkiye’deki 8 terör eyleminin sorumlusu  Kobani için “General” diye söz etmesi tartışmalara yol açtı. Cumhuriyetçi ve Demokrat bir grup senatör de ABD Dışişleri Bakanlığı'na bir mektup yazarak, Mazlum Kobani'ye ABD'yi ziyaret etmek istemesi halinde hızlı bir şekilde vize verilmesi talebinde bulundu.

TWİTTER MAVİ TIK VERDİ

Sosyal paylaşım sitesi Twitter, terör örgütü SDG’nin lideri Mazlum Kobani’nin hesabını mavi tik ile onayladı. Twitter yayın ilkeleri açısından şiddet ve saldırgan tavır içerisinde olanların mavi tiki olsa bile bu onayı iptal edip hesabı kapatıyor.

ABD'li senatörlerin Mazlum Kobani'yi Kongre'de ağırlamak için vize talep etmesinin ardından Twitter’ın bu onayı vermesi, ABD’nin terörist Mazlum'u meşru bir aktör olarak sunma çabası olarak değerlendiriliyor.

Terör örgütü elebaşı, aynı günlerde telekonferans yöntemiyle Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov ve diğer üst düzey Rus askeri yetkililerinin düzenlediği toplantıya katıldı.

Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı öncesi Fransa Cumhurbaşkanı Macron da, Mazlum Kobani’nin sözcüsü ile görüşerek terör örgütüne destek açıklaması yaptı.

MAZLUM KOBANİ KİMDİR?

Küresel güçlerin Suriye’deki çıkarları için irtibatta yarıştığı PKK’nın Suriye kolu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Komutanı Mazlum Kobani aslında kimdir.

Suriye’de doğan Mazlum Kobani’nin hayatı incelendiğinde onun binlerce insanın katliamından sorumlu azılı bir terörist olduğunu ortaya koyuyor.

Mazlum Kobani, 1988 yılında Halep Üniversitesi’nde mimarlık okuduğu sırada PKK/ KCK’ya katıldı.

Terörist elebaşı, aynı yıl içerisinde PKK tarafından Suriye’den Türkiye kırsalındaki eylemlere katılmak üzere yönlendirildi. Örgütün 6 yıl sonra Hollanda’ya gönderdiği terörist Şahin, 1998 yılında Hollanda ve Belçika’da üst düzey sorumlu olarak faaliyet yürüttü. Avrupa’da örgüte eleman kazandırmaya çalışan terörist Şahin, PKK’nın finansal işlerinin de sorumluluğunu üstlendi.

 20 YIL ÖNCE KANDİL’E GİTTİ

Kandil’de terör örgütünün 1999 yılındaki kongresine katılan terörist Kobani, Halk Savunma Güçleri (HPG) Özel Kuvvetler Komutanı görevine getirildi. Suriye’deki Esed rejimine karşı eylemlerin başladığı 2011 yılında Suriye’ye geçen Kobani, burada terör örgütüne eleman kazandırmada etkili rol oynadı.

İçişleri Bakanlığı’nca başına 4 milyon lira ödül konulan Kobani, son 6 yıldaki terör örgütünce öldürülen 25 bin kişinin öldürülmesinden de sorumlu tutuluyor.

Teröristbaşı,  Suriye’de DEAŞ´a karşı mücadelede İran ve ABD ile görüşmeleri yürüttü. DEAŞ´a karşı mücadelede ABD ile ittifak kurulması sağlayan Mazlum Kobani 2014 yılına gelindiğinde Washington yönetiminin bölgede temas kurduğu bir aktör haline geldi. ABD’nin DEAŞ ile mücadele adı altında bölgeye binlerce TIR’lık silah ve mühimmat yollamasıyla terörist Kobani önemli bir güç elde etti. Bu güçle Türkiye sınırlarının da dahil olduğu Suriye´nin kuzeyi PKK/YPG´nin eline geçti.

8 KATLİAMIN EMRİNİ VERDİ

Teröristbaşı Kobani, İzmir Çeşme’de 10 Temmuz 2005’teki, bu eylemden 6 gün sonra Aydın Kuşadası’nda gerçekleştirilen saldırı, 2009 yılının Ağustos ayındaki Antalya’daki eylem, 2008 yılında İstanbul Güngören ve Mersin Adana Otoyolu’ndaki eylemler, Taksim Meydanı’ndaki Çevik Kuvvet kontrol noktasına 31 Ekim 2010’da, Ankara Güven Park’ta 20 Eylül 2011’de, Gaziantep’te 2012’deki yapılan saldırıların talimatını vermişti. Bu katliamların talimatını bizzat veren terörist Kobani, “Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme”, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” suçlarından Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin hakkında verdiği yakalama kararıyla kırmızı bültenle aranıyor.

 

TÜRKİYE’YE İADESİ İSTENİYOR

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, terörist Mazlum Kobani hakkında çıkarılan kırmızı bültenle ilgili yaptığı bilgilendirmede, “Kırmızı bülten çıkarıldı. Bu kırmızı bülten 196 ülkede geçerli. ABD'ye bir kez daha iletildi.

Bu teröristin ABD'ye girmesi halinde yakalanıp Türkiye'ye iadesi gerekmektedir. ABD de bu iade sözleşmesinin tarafı olduğu için ABD'nin terör elebaşı yöneticisini iade etmesi gerekmektedir. ABD'ye girdiği anda geçici tutuklama prosedürüne karşı gerekli yazışma yapılacak” değerlendirmesinde bulundu.

NATO MÜTTEFİKİ ÜLKELERE ELEŞTİRİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da terör örgütü elebaşı Kobani’nin Türkiye’nin NATO’dan müttefiki ülkelerden görüşmeye kabul edilmesini eleştirdi.

Çavuşoğlu, “Mazlum Kobani bir teröristtir ve internette kırmızı bülten talebimiz üzerine çok önce yayınlandı. Dolayısıyla hakkında arama ve kırmızı bülten olan bir teröristle müttefiklerimizin görüşmesi kabul edilemez. Hele hele üst düzeyde görüşmeler yapılması, böyle şey olmaz” diye konuştu.

Başkanı Fahrettin Altun ise “Mazlum Kobani kod adlı Ferhat Abdi Şahin, Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan bir teröristtir. Sadece bu da değil, kendisi aynı zamanda PKK ile YPG arasındaki ayrımın aslında ne kadar yüzeysel olduğunun canlı bir kanıtıdır. Ferhat Abdi Şahin’i davet edenler, ABD-Türkiye ilişkilerine zarar vermelerinin yanı sıra, ABD yasalarına göre de suç işlemektedirler. NATO müttefikimizin bir terörist elebaşını yüceltme çabaları yıllar boyunca hatırlanacaktır” ibareleriyle Batı’yı terör örgütü ilişkilerinden dolayı eleştirdi.

KELLESİ ALINACAK TERÖRİST KOBANİ Mİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Kobani’nin kırmızı bülten ile aranan bir terörist olduğunu ve Türkiye’ye iadesi gerektiğini daha önce yaptığı açıklamalarda dile getirmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin geçen haftaki TBMM Grup Toplantısı’nda da “Bazı ülkeler milli güvenliklerine tehdit olarak gördükleri teröristleri her nerede olursa olsun bulup ortadan kaldırıyorlar. Öyleyse Türkiye'nin de aynı hakka sahip olduğunu kabul ediyorlar demektir. Buna ellerini sıktıkları, övgüler dizdikleri teröristler de dahildir. İnşallah yakında bu konuda milletimize müjdelerimiz olacaktır” açıklamasını yaptı. Erdoğan’ın açıklaması akıllara bu ismin terörist Mazlum Kobani’yi getirdi.