Federal parlamentoda 'Çinli Casus Vekil'

Avustralya istihbaratı, geçtiğimiz mayıs ayında düzenlenen Avustralya genel seçimlerinde Pekin yönetiminin federal parlamentoya para karşılığında “casus vekil” sokmaya çalıştığına yönelik iddiaların araştırıldığını duyurdu.

Avustralya Güvenlik İstihbarat Teşkilatı (ASIO) Başkanı Mike Burgess, ASIO’nun resmi sayfasından yaptığı yazılı açıklamada mayıs ayında yapılan gelen seçimlerde Çin’in Avustralya Federal Parlamentosu’na “ajan vekil” sokmaya çalıştığı iddialarını araştırdıklarını açıkladı.

Pekin yönetiminin Avustralya parlamentosuna casus milletvekili sokmaya çalıştığına yönelik iddialar ilk kez, Kanal 9 televizyonunun ’60 Dakika’ programında gündeme geldi. Kanal 9’da Çin ajanlarının Avustralya genel seçimlerinden önce aday olması için Melbourne’de lüks otomobil satıcısı Nick Zhao’ya teklifte bulunduğunu içeren haberler yer almıştı.

Avustralya Güvenlik İstihbarat Teşkilatı (ASIO) Başkanı Mike Burgess

 

Kanal 9’un yayınladığı haberlere göre Çin ajanları, 32 yaşındaki Liberal Parti üyesi Zhao’ya, genel seçimlerde Avustralya Federal Parlamentosu’na Melbourne’den aday olması için 1 milyon Avustralya doları teklifte bulundu. Teklifi reddeden Zhao, Çin ajanlarının girişimlerini ASIO’ya bildirmesinin ardından seçimlere iki ay kala mart ayında Melbourne’deki otel odasında ölü bulundu. Zhao’nun hayatını kaybetmesinin kendisine yapılan teklifle ilgili olduğu ileri sürüldü.

 “Avustralyalılar 18 Mayıs’ta 46’ıncı hükümeti belirlemek üzere sandık başına gitmişti. Genel seçimlerden kamuoyu yoklamaları ve sandık başı anketlerinin tersine iktidarda olan Scott Marrison zaferle çıktı. Seçimlerin ardından Pekin hükümetinin Avustralya parlamentosuna casus milletvekili sokmak amacıyla Çinli bir iş adamına teklifte bulunduğu iddiası hem dünya basınında hem de Avustralya basınında büyük yankı uyandırdı.“

“DIŞ MÜDAHALE”

ASIO’nun başkanı Mike BurgessDış Müdahale’ başlığı altında yaptığı açıklamada, Avustralya’nın demokrasisini ve egemenliğini korumaya kararlı olduklarını vurgulayarak, “Düşman yabancı istihbarat faaliyeti ulusumuza ve güvenliğine gerçek bir tehdit oluşturmaya devam ediyor" ifadelerini kullandı. Ayrıca Burgess, Zhao’nun ölüm nedeninin belirlenmesi için koroner çalışmanın sürdüğünü belirterek konu hakkında yorum yapmasının uygun olmayacağını kaydetti.

Liberal Parti üyesi Nick Zhao

 

MORRİSON’DAN AÇIKLAMA

Burgess’in ardından Avustralya Başbakanı Scott Morrison da açıklamalarda bulundu. Morrison konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Avustralya, yüz yüze kaldığı tehditlere karşı yumuşak olmayacaktır. Bu yüzden, yolumuza çıkan bütün sorunları halletmek için kanunları sıkılaştırdık, kaynaklarımızı geliştirdik ve İçişleri Departmanı'nı kurduk" ifadelerini kullandı. 

Diğer taraftan Morrison Avustralyalılara yönelik şu ifadeleri kullandı:

"Avustralyalılara temin ederim ki kaynaklarımız hiç olmadığı kadar güçlü ve kanunlarımız hiç olmadığı kadar sert. Ve hükümet, Avustralyalıları yabancı müdahaleden korumak için her zamankinden daha kararlı. İddiaları oldukça rahatsız edici ve sorunlu buluyorum. Konuyla ilgili bir soruşturma başlatıldı ve araştırmalar devam ediyor."

Avustralya Başbakanı Scott Morrison

 

ÇİNLİ AJANIN İFADESİ

Çin’in Avustralya federal parlamentosuna casus vekil yerleştirme girişimlerine yönelik ortaya atılan iddia, Çinli bir ajanın istihbarat görevlilerine teslim olmasıyla kesinlik kazanmaya başladı. Hafta sonunda Çin ajanı olduğunu itiraf eden ve Avustralya’ya siyasi sığınma talebinde bulunan WangWilliamLiqiang, Çin’in üst düzey askeri istihbarat subaylarının Hong Kong, Tayvan ve Avustralya’da siyasi müdahalede bulunmak için fon sağlama operasyonları hakkında ASIO’ya ayrıntılı bilgi verdi.

Eşi ve küçük oğluyla turist vizesiyle yaşadığı Sydney’de bilinmeyen bir yerde tutulan Wang’ın itirafları Avustralya’da iktidar ve muhalefet tarafından endişe verici olarak tanımlanmıştı.

“Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki faaliyetlerinden sonra karşılıklı yapılan açıklamalar iki ülke arasındaki ilişkilerde gerginliğe neden olmuştu. Avustralya hükümeti, ülke siyasetindeki dış müdahaleleri ortadan kaldırmak ve Çin’in etkisini azaltmak için politikacılara yapılan dış bağışları yasaklayarak bir dizi tedbirler aldı.”