Fed, küresel piyasaları hareketlendirdi

ABD Merkez Bankası (Fed) ülkede enflasyonun son 39 yılın zirvesinde olmasından dolayı müdahaleye hazırlanıyor. Fed'in faiz kararı tüm dünya tarafından merakla beklenirken küresel ekonomi ilk çeyrekte nasıl şekillenecek?

ABD'de artan enflasyon rakamlarını müdahale edeceklerini 2021'in son günlerinde açıklayan Fed yetkililerinin 2022'nin ilk çeyreğinde faiz artırımı yapması bekleniyor. 

Gelişmekte olan ekonomiler başta olmak üzere küresel piyasaların ciddi bir biçimde etkilemesi beklenen faiz kararının bütün varlık fiyatlarını da artıracak.

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon yaptığı açıklamada, Fed’in yükselen enflasyonla mücadele etmek için gösterge faiz oranını yedi kez artırabileceğini vurguladı. 

Fed Başkanı Powell ise yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmesini önlemeyi hedeflediklerini belirterek, "Devam eden salgına rağmen ekonomi hızla güçlendi. Bu durum, kalıcı arz ve talep dengesizliklerine ve darboğazlara, dolayısıyla yüksek enflasyona, neden oldu. Maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerine ulaşmakta kararlıyız" demişti. 

Fed'in kararına ilişkin açıklama yapan uzmanlar, ABD'nin yıl içerisinde üç kez faiz artırımına gitmesini beklediklerini ve ilk artırımın mart ayında yapılabileceğini işaret etti.