FDA'dan Johnson & Johnson aşısına sınırlama

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) pıhtılaşma riskinin doğrulanmasının ardından Johnson & Johnson aşısına sınır getirildiğini açıkladı.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) kısıtlamaları, aşılama oranlarının belirli bir seviyeye gelmesinin ardından dünya genelinde kaldırılırken FDA'dan kritik bir açıklama geldi. 

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), trombositopeni sendromlu tromboz (TTS) adı verilen nadir ve tehlikeli bir pıhtılaşmanın doğrulanmasının ardından Johnson & Johnson aşısına sınırlama getildiğini duyurdu. 

Açıklamayı değerlendiren FDA Biyolojik Değerlendirme Merkezi Direktörü Dr. Peter Marks, "Janssen COVID-19 Aşısını ve uygulanmasının ardından TTS oluşumunu yakından izliyoruz ve EUA'yı revize etmek için güvenlik gözetim sistemlerimizden güncellenmiş bilgileri kullandık" dedi. 

"Janssen COVID-19 Aşısının Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ve küresel topluluktaki mevcut pandemi müdahalesinde hala bir rolü olduğunu kabul ediyoruz" ifadelerini kullanan Marks, aşının ABD'de kullanım oranının da 18.7 milyondan fazla olduğunu belirtti. 

Hem CDC hem de FDA daha önce TTS raporları kapsamında aşının kullanımına ara verilmesini tavsiye etmişti. Son verilerin ardından FDA, Johnson & Johnson/Janssen Covid-19 aşısının acil kullanım yetkisinin, diğer aşıların uygun veya erişilebilir olmadığı koşullarda, 18 yaş ve üstü kişilerde ve aşıyı tercih edenlerle sınırladığını duyurdu.