DEVA Parti'si kururcularından olan Fazıl Hüsnü Erdem kimdir?

AK Parti’den istifa ederek kendi partisini kuracak olan Ali Babacan liderliğinde partinin, kuruluş dilekçesinin içişleri baklanlığına verileceği paylaşıldı. Kurululacak olan partinin ismi DEVA Partisi olacağı konuşulurken, partililerin isimler de belli olmaya başladı. DEVA Partisi'nde Fazıl Hüsnü Erdem’in de yer alacağı haberleri sonrası Fazıl Hüsnü Erdem’in kim olduğu da merak edilmeye başladı. Peki Fazıl Hüsnü Erdem kimdir, nerelidir? Fazıl Hüsnü Erdem hangi görevlerde bulundu?

Fazıl Hüsnü Erdem, 1964 yılında Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde Karapınar köyünde dünyaya geldi. 3 kardeşi olan Fazıl Hüsnü Erdem, ilköğrenimini Elazığ’da, orta öğrenimi Diyarbakır ve Bursa Anadolu Liselerinde tamamladı. 1982 yılından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okumaya başlayan Erdem, 1986 yılında lisans eğitimini tamamladı.

1987’de Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak göreve başlayan Fazıl Hüsnü Erdem, yüksek lisansını 1990 Dicle Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Anabilim Dalı’nda yaptı. Fazıl Hüsnü Erdem doktorasını ise, 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Anabilim Dalı’nda yaptı.

1993 yılında yardımcı doçentlik, 1998’de doçentlik, 2004’te ise profesörlük unvanını alan Fazıl Hüsnü Erdem, Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görevini sürdürüyor.

                                                        

Fazıl Hüsnü Erdem, Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinde 1999-2002 yıllarında Bölüm Başkanlığı, 2000-2001 yıllarında Dekan Yardımcılığı, 1996-2003 yıllarında Müdür Yardımcılığı, 2005-2010 yıllarında Bölüm Başkanlığı, 2003-2005 yıllarında Fakülte Dekanlığı yapmıştır.

Anayasa hukuku ve insan hakları hukukuna ilişkin yayınlanmış makaleleri bulunan Fazıl Hüsnü Erdem, 2019 yılının eylül ayında Merkezi Londra’da bulunan ve çatışma çözümleri üzerine çalışmalar yapan Demokratik Gelişim Enstitüsü (DPI) için ‘Türkiye siyasetinde yeni dönem ve değişen dengeler’ başlığıyla bir rapor kaleme aldı.

Fazıl Hüsnü Erdem evli ve 3 çocuk sahibidir.

Fazıl Hüsnü Erdem, 3 nisan 2013 tarihinde AK Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil insanlar listesinde yer almıştır.