Fauci'nin e-postaları basına sızdı: Trump haklı mı?

Pandeminin başından bu yana Covid-19 virüsüne yönelik açıklamalarıyla dikkat çeken Dr. Anthony Fauci'nin BuzzFeed ve Washington Post'ta yayınlanan e-postaları, ülkede tartışmalara yol açtı.

ABD’de Buzzfeed ve Washington Post, ABD Başkanı Joe Biden'ın Sağlık Başdanışmanı ve ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci'nin Ocak 2020 ile Haziran 2020 arasındaki e-postalarını yayınladı.

Fauci’nin binlerce e-postasının "sızdırıldığı" iddiaları gündeme gelince, e-postaların Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası çerçevesinde BuzzFeed ve Washington Post'a gönderildiği açıklandı. Dolayısıyla federal yasalar kapsamında verilen izin ile e-postalara erişimin sağlandığı anlaşıldı.

MUHAFAZAKARLARDAN FAUCI’YE YÖNELİK TEPKİ

Pandemi boyunca, özellikle muhafazakâr Amerikalılar arasında en büyük çekişme noktalarından biri maske takma zorunluluğu olmuştu. Bunu ele alan bir e-posta, Fauci'nin maskelerin etkisiz olduğunu bildiğinin ve yine de onları tavsiye ettiğinin kanıtı olarak gösterildi.

Şubat 2020’de Fauci, seyahat ederken maske takılması gerekliliğine yönelik bir e-posta aldı. 5 Şubat'ta yanıt veren Fauci, “Maskeler, enfekte olmayan insanları enfeksiyon kapmaktan korumak yerine, enfekte olanların, enfekte olmayanlara enfeksiyon bulaştırmalarını önlemek içindir. Eczaneden aldığınız tipik maske, virüsü dışarıda tutmada pek etkili değil” ifadelerini kullandı.

3 Haziran’da söz konusu e-postaları ele alan bir röportaj sırasında Fauci, bugünkü bilgilerine sahip olsaydı, pandeminin başındaki tavsiyesinin büyük ölçüde farklı olacağını söyledi. Öte yandan, maskelerin aslında işe yaradığını da sözlerine ekledi.

Ancak Fauci'nin bu açıklaması tepkileri hafifletmedi. Pandeminin başından bu yana maskeye karşı olan muhafazakâr Amerikalılar, Fauci’nin e-postalarını kendilerini haklı çıkarmak için kullanmaya başladı.

TRUMP HAKLI MIYDI?

Maskeyle ilgili ifadelere benzer şekilde Covid-19 virüsünün ortaya çıkışıyla ilgili ifadeler de e-postalarda yer aldı. Bu e-postalar, Cumhuriyetçi politikacıların pandeminin başlangıcından bu yana söylediklerini destekler nitelikte. Ayrıca Trump döneminde virüsün laboratuvardan çıktığını net bir şekilde reddeden Fauci’nin ekibinin aslında bu konu üzerinde çalıştığı da ortaya çıktı.

Haziran'daki röportajında ​​Fauci, Covid-19'un en muhtemel kaynağının hala "türlerin sıçraması" olduğuna inandığını ifade etti. Ancak açık fikirli olmaya kararlı olduğunu ve başkalarının da aynı şeyi yapmasını tavsiye ettiğini söyledi.

Fauci'nin e-postaları, ABD’nin de ne kadar bölünmüş olduğunu da doğruladı. ABD medyasında pazar günü yayınlanan bir haberde, Cumhuriyetçilerin yüzde 33'ünün, Demokratların ise sadece yüzde 10'unun aşı olmayacaklarını söylediği bir anket yayınladı.

Anket sonuçları büyük ölçüde Trump'ın söylemlerinin kalıcı bir etkisi olarak değerlendirildi. Aynı ankete göre, aşı olmayacaklarını söyleyen her 10 kişiden altısı, virüsün yayılmasında maske ve mesafenin etkili olmadığını söyledi.

ABD’deki muhafazakarların tepkileri, Trump'ın kamusal söylem üzerindeki etkisinin uzun süreli olduğu kanıtladı.

Washington Post'ta yer alan bir haberde, "Trump destekçileri için Fauci, her fırsatta başkanın altını oyuyor gibi görünen bir muhalifti. Diğerleri ise onu güven verici bir mantık sesi olarak görüyordu" ifadeleri kullanıldı.

Fauci’ye yönelik algının, e-postaların yayınlanmasının ardından bu kadar ses getirmesinde etkili olduğu görülüyor.

Eski ABD Başkanı Trump, Fauci’nin e-postalarına ilişkin Çin’e seyahat yasağı getirmek istediğinde Fauci’nin buna karşı çıktığını ve onu dinlemeyerek ne kadar doğru bir karar verdiğini herkesin anladığını ifade etti.