Fas’ta seçim kampanya sürecinde 149 ihlal tespit edildi

Fas Ulusal İnsan Hakları Konseyi, seçim kampanyası süresince 149 ihlal yapıldığını açıkladı. Bu ihlallerin arasında fiziksel şiddetin de dahil olduğu bildirildi.

Başkent Rabat’ta basın toplantısı düzenleyen Ulusal İnsan Hakları Konseyi Başkanı Amine Buayaş, 8 Eylül’de gerçekleştirilen genel ve yerel seçimlerle ilgili hazırladıkları raporları kamuoyuna sundu.

Buayaş, kampanya sürecinde 21’i fiziksel ve maddi şiddet olmak üzere 149 ihlal tespit ettiklerini duyurdu. Ayrıca Buayaş, bu ihlallerin münferit vakalar olarak kaldığını belirtti.

İhlaller hakkında detaylı bilgi veren Buayaş, 49 ihlalin seçmenlerin oylarını almak için ayni ve nakdi yardımda bulunma, 30 ihlalin ibadethanelerde kampanya faaliyeti yürütme, 53 ihlalin ise din görevlilerinin kampanya faaliyetlerine katılması konusunda yaşandığını dile getirdi.

Ulusal İnsan Hakları Konseyi tarafından hazırlanan raporda, seçim kampanyasında yurt dışındaki Faslıların haklarına sadece yüzde 12,5 ve göçmenlerin haklarına ise yüzde 6,5 yer verildiği belirtildi.