Fas’taki genel seçimlerin kazananı Milli Bağımsızlar Birliği oldu

Fas’ta 8 Eylül’de gerçekleştirilen genel seçimlerde kazanan koalisyon hükümeti ortaklarından Milli Bağımsızlar Birliği (RNI) oldu.

Fas İçişleri Bakanı Abdulvafi Leftit tarafından düzenlenen basın toplantısında, Temsilciler Meclisi’nde görev yapacak 395 milletvekilinin belirlenmesi için dün gerçekleştirilen genel seçimlerin sonuçları paylaşıldı.

Fas İçişleri Bakanı, yüzde 96’sı sayılan oylarda, 97 milletvekili çıkarmayı başaran RNI’nın seçimlerin galibi olduğunu belirtti.

Leftit, Asalet ve Çağdaşlık Partisi’nin (PAM) 82, İstiklal Partisi’nin 78, Sosyalist Birlik’in 35, Halk Hareketi’nin 26, İlerleme ve Sosyalizm’in 20 ve Anayasal Birlik’in ise 18 sandalye kazandığını ifade etti.

Fas İçişleri Bakanı, iktidarın büyük ortağı Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (PJD) ise 12 sandalyede kaldığını ifade etti. Ayrıca Leftit, bu 12 sandalyenin kalan 12 parti arasında dağıldığını dile getirdi.

Fas İçişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan resmi açıklamada, genel seçimlere ülke genelinde yüzde 50,18 oranında katılım gerçekleştirildiği duyurulmuştu.