Faruk Fatih Özer neden Tiran'a gitti?

THOREX’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in Tiran’a gittiği yetkililer tarafından da teyit edildi. Hakkında kırmızı bülten çıkarılan Özer’in neden Tiran’ı tercih ettiği ise merak konusu. Mafya ve kara para aklama ile adı sıkça anılan Tiran nasıl bir yer?

Kripto para borsası THOREX’e yönelik iddialar birbiri ardına gelirken, borsaya yatırım yapanlar da savcılığa suç duyurusunda bulunmaya devam ediyor. Şirketin kurucusu Faruk Fatih Özer’in ise havalimanındaki görüntüleri ile Arnavutluk’un başkenti Tiran’a gittiği doğrulandı. Özer’in hakkında Interpol tarafından kırmızı bülten çıkarıldı.

NEDEN TİRAN?

2 milyar dolarlık kripto parayla yurt dışına kaçtığı iddia edilen Özer’in neden Tiran’a gitmeyi tercih ettiği merak konusu. Özer, yaptığı açıklamada yatırımcılarla görüşmek için yurtdışına çıktığını ifade etmişti. Ancak mafya ve kara para aklama gibi unsurlarla sıkça adı anılan Tiran’a gitmesinde yatırımcılardan ziyade parayı kaçırmak için gittiği öne sürülüyor.

Türkiye’den Tiran’a gitmek oldukça kolay. İstanbul’dan direkt uçuşla yaklaşık iki saatte Tiran’a ulaşılabiliyor ve havalimanında çoğu zaman pasaporta kaşe bile basılmıyor. Şehir içinde ise otobüs veya metro gibi toplu taşıma araçları bulunmuyor.

ARNAVUTLUK MAFYASI HER ALANDA ETKİN

Arnavutluk’ta vatandaşlar arasındaki ekonomik uçurum çok fazla. Öte yandan, özellikle Tiran’da kayıt dışı ekonominin de yüksek miktarlarda seyrettiği biliniyor. Yüzölçümü ve nüfusu göz önüne alındığında, Tiran’da bulunan kumarhane ve bahisçilerin sayısı diğer Avrupa ülkelerini geride bırakıyor.

Arnavutluk mafyasının Avrupa’daki faaliyetleri de giderek yaygınlaşmış. 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre, küresel uyuşturucu pazarının yüzde 75'ini elinde bulunduruyor. Siyasetten her türlü ticari faaliyete kadar her alanda mafyanın izine rastlanıyor. Bunun en büyük nedeni ise Arnavut mafyasının bir aile geleneği olarak devam etmesi ve zaman içinde mafyanın her alana yayılması. Yolsuzluk Algılama Endeksine göre Arnavutluk, 175 ülke arasında 116. sırada bulunuyor.

TÜRKİYE’DEN TEK BAŞINA MI ÇIKTI?

Türkiye’nin en büyük dolandırıcılık vakalarından biri olarak kayıtlara geçecek olan THODEX krizine dair farklı iddialar öne sürülüyor. Bu iddialardan bir tanesi de şu an yurtdışında firari olarak bulunan Sedat Peker ile Faruk Fatih Özer’in arasında yakın ilişki bulunduğu yönünde. Öte yandan, Özer’in yurtdışına tek başına çıkmadığı ve bağlantılı olduğu üç kişinin de ayrı havalimanlarından, ayrı saatlerde Türkiye’den çıkış yaptığı iddia edildi. Ancak her halükârda şirketin kurucusu olan Özer’in neden Arnavutluk’a gitmeyi tercih ettiği, ülkenin iç dinamiklerine bakıldığında anlaşılıyor.