Farklı şirketler ilginç teknolojiler

Uçan motorsikletten uçamayan drone’a saç dökülmesini tespit eden cihazlardan uçabilen robot süpürgeye ilginç teknolojileri sizler için ele aldık…

UÇAN MOTOSİKLET 

Ludovic Lazareth imzalı jet motorlu motosiklet modeli Lazareth LMV 496'dan yeni görüntüler paylaşıldı.Şirket hem karada hem de havada seyahat edebilen modelden yeni görüntüler paylaştı. Yaklaşık 100 kilometre menzile sahip. Yapılan açıklamaya göre, dört adet jet türbinli motora ev sahipliği yapan LMV 496, 10 dakika boyunca havada kalabiliyor.ilk aşamada sadece 4 adet satılacak olan LMV 496'nin fiyatı ise 380 bin sterlin (yaklaşık 3 milyon TL) bekleniyor.


17

DRONE DEVİNDEN YENİ PATENT: UÇMAYAN DRONE 

Çince sosyal platform Weibo'da rastladığı bir patent, karada giden, üzerinde süspansiyonlu bir kamera bulunan "hepsi bir arada" aracı gösteriyor. Tero'nun karada giden Freefly kamera platformuna rakip olabilecek araç, Freefly'ın aksine kendi kamerasına ve dengeleyicisine sahip. Süspansiyonun sahip olduğu aralık geniş göründüğünden, aracın engebeli arazilerde bile rahatça çalışabileceği söylenebilir.Bu tür kamera platformları, yer seviyesinde drone'ların yakalayamadığı kareler yakalayabiliyorlar. Bu yüzden DJI'nın bu cihazı gerçeğe dönüştürmesi yerinde bir karar olabilir.

27

SAÇ DÖKÜLMESİNİ TESPİT EDEN CİHAZ: BECON 

Saç dökülme tespiti yapan cihaz teknoloji devi Samsung’tan geldi. Kafatası tarama aracına Becon adı verilmiş ve insanın kafasını tarayan bir cihaz ile bir akıllı telefon uygulamasından oluşuyor. Samsung’un açıklamasına göre bu cihazla kafanızı çeşitli faktörlere göre tarayabiliyorsunuz. Bu da size kafatasınızla ilgili olası sorunlarınızı söylüyor. Cihaz saç dökülmelerini de tespit ediyor.

YAPAY GÜNEŞ IŞIĞI 

Samsung’un bir diğer ilginç icadıysa Summyside adlı ışıklandırma sistemi. Bu ışık teknik olarak bir pencereye benziyor ve tablo gibi evin içine asılıyor. Böylece evin içerisini doğal güneş ışığını andıran bir yapay ışıkla aydınlatmak mümkün oluyor. Gerçek güneş ışığıyla ayı spektrumda ışık saçan bu kaynak sayesinde, evin içerisindeki kişiler D vitamini sentezi de gerçekleştirebiliyor. 

47