Kolombiya hükümeti FARC lideri Duarte’nin Venezuela’da öldürüldüğünü açıkladı

Kolombiya hükümeti, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’nin (FARC) lideri Gentil Duarte’nin Venezuela topraklarında çıkan bir çatışmada öldürüldüğünü duyurdu.

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile hükümet arasında bir barış anlaşması yapılmış ve örgüt silah bıraktığını açıklamıştı.

Silah bırakmayı reddeden iki büyük gruptan birinin lideri olan Gentil Duarte’nin öldürüldüğü açıklandı.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Kolombiya Savunma Bakanı Diego Molano, Duarte’nin Venezuela’nın Zulia eyaletinde uyuşturucu kaçakçıları ve terörist gruplar arasında yaşanan çatışmada yaşamını yitirdiğini belirtti. Molano, Duarte’nin ölüm haberinin Kolombiya istihbarat birimleri tarafından aktarıldığını söyledi.

Kolombiya hükümeti 2016 yılında FARC ile barış imzalamış ve örgüt silah bırakma kararı almıştı. Ancak örgüt içinde bazı muhalif gruplar anlaşmaya karşı çıkmış ve silahlı eylemlerde bulunmaya devam etmişti.

Duarte, geçtiğimiz sene Kolombiya hükümeti tarafından kendisini yakalamak için yapılan operasyonlar esnasında Venezuela’ya kaçmıştı.

Kolombiya hükümeti, bu nedenle Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya teröristlere destek verme suçlamasında bulunmuştu.