Kolombiya’da FARC insanlık suçları işlediğini itiraf etti

Eski Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) başkanı ve “Timochenko” ismiyle tanınan Rodrigo Londono, insanlığa karşı suç işlediklerini itiraf etti.

Londono, FARC ile Barış Antlaşması çerçevesinde kurulan Özel Barış Hukuku (JEO) çerçevesinde halka açık bir şekilde gerçekleştirilen duruşmada konuştu. Londono, sivillerin, askerlerin kaçırılması ve öldürülmesinde FARC’ın sorumluluğunu kabul ettiklerini açıkladı.

Londono, “İnsanlığa karşı işlenen suçlara ve savaş suçlarına yol açan politikanın sonucu olarak örgütümüz tarafından işlenen en iğrenç suçlardan biri karşısında ortak sorumluluğumuzu üstlenmeye geldik” şeklinde konuştu.

Duruşmada hazır bulunanlar arasında FARC eski üyelerinden Pablo Catatumbo Torres, Papaz Lisandro Alape Lascarro, Milton de Jesus Toncel, Jaime Alberto Parra, Julian Gallo Cubillos ve Rodrigo Granda Escobar gibi isimler de vardı.

Diğer yandan silahlı çatışma mağdurlarının da yer aldığı duruşmada, aileler, JEP’den adalet talebinde bulundu ve bu tarz olayların tekrar yaşanmamasını istedi.

Yargıç Julieta Lemaitre, oturumda yaptığı konuşmada, “Rehinelere yapılan muamele, nöbetçi ve görevli komutanın takdirindeydi ve kurbanlar, kaçırılma esnasında ciddi işkence, zalimane muamele, cinsel şiddet ve zorla yerinden edilme vakalarını anlattılar” ifadelerini kullandı.

Söz konusu davada FARC; insanla karşı işlenen suçlar, özgürlükten yoksun bırakma, savaş suçu işleme, cinayetler ve zorla alıkonulma ile suçlanıyor.