IMF'den faiz uyarısı ''Hazırlıklı olmamız gerek''

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina, Avrupa Üniversite Enstitüsü tarafından düzenlenen "Birliğin Durumu" başlıklı konferansta küresel ekonominin geleceğine dair bazı öngörülerde bulundu.

Koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle, kapanmaların yaşanması ve ticaretin aksaması küresel ekonomiyi olumsuz etkiledi. Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, pandemiyle mücadele kapsamında sağlanan politika desteğinin çok dikkatli bir şekilde geri çekilmesi gerektiğini belirtti.

Küresel ekonominin Nisan ayında umut verici olduğunu kaydeden Georgieva, dünyanın yükselen faiz oranlarına hazırlanması gerektiğinin de altını çizdi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin ekonomileri için "güçlü bir şekilde çalışan iki motor" benzetmesi yapan Başkan, yaz aylarında Avrupa Birliği'nin de aşılarla söz konusu iki ekonomiyi yakalamasını beklediklerini belirterek, toparlanmanın hızlanacağını dile getirdi.

Tüm bunların yanı sıra dünya ekonomisinin 2021’de yüzde 6, 2022’de ise 4,4 büyümesinin beklendiği açıklandı. Georgieva, belirsizliğin de yüksek olduğunun altını çizerek, "Bu işte birlikteyiz, bundan ancak birlikte çıkabiliriz" dedi.

Öte yandan koronavirüs pandemisine karşı sağlanan politika desteğinin kaçınılmaz olarak geri çekilmesi gerekeceğinin altını çizen Georgieva, bunun çok dikkatli yapılması gerektiğini vurguladı. Georgieva, "Muhtemelen yükselen faiz oranlarına hazırlanmamız gerekiyor. Özellikle ABD faiz oranlarını izlemek önemli, çünkü orada önemli bir hareket var" açıklamasında bulundu.

IMF Başkanı Georgieva, potansiyel olarak faiz oranlarının yükseldiği bir ortamda henüz büyüyemeyen, geride kalan ve yüksek borç yükü altındaki ülkelerin kendilerini zor bir durumda bulabileceğini ifade etti.