Faizler düşecek mi?

Bu hafta enflasyon açıklandı. Yıllık enflasyon yüzde 16.65'ten 15.01'e indi. ÜFE yüzde 21.66'dan 13.45'e düştü. Böylece ÜFE'deki yıllık bazda artış oranı, Kasım 2016'dan beri ilk kez TÜFE'nin altında kaldı.Tüketici fiyatları, ağustos ayında aylık bazda yüzde 0,86 artış gösterirken, baz etkisi nedeniyle yıllık TÜFE yüzde 16,65'ten yüzde 15,01'e geriledi. Çekirdek enflasyon ise yıllık bazda yüzde 16,2'den yüzde 13,6 seviyesine geriledi.

Faizler düşecek mi?

Enflasyon üzerindeki maliyet baskısı giderek azalıyor. Bu hafta piyasaların gözü perşembe günü Merkez Bankası'nın açıklayacağı faiz kararında... Merkez Bankası PPK'nın faiz indirimine gitmesine kesin gözüyle bakılsa da indirimin ne seviyede olacağı merak konusu. Piyasalardaki beklenti ise 250-275 baz puanlık bir indirim.

ABD Merkez Bankası (Fed) başkanı Jerome Powell, Fed'in ekonomide büyümeyi sürdürebilmesi için hareket edeceğini söyledi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Faizi de en kısa zamanda tek haneli rakama indiriyoruz, indireceğiz. Zaten tek haneli rakama indikten sonra enflasyon o da tek haneli rakamda bitmiş olacak." ifadelerini kullandı. 

Enflasyon % 8-9’a gerileyebilir

Enflasyonun baz etkisinden dolayı eylülde tek haneli rakamlara inmesi bekleniyor. Son haftalarda gelen zamlardan sonra enflasyonun kalıcı bir şekilde tek hanelere inmesinin 2020 yılında olması öngörülüyor. Son haftalardaki zamlara benzer sert bir dalganın 2020’de bir kez daha yaşanması beklenmezken, mevcut koşullarda ulaştırma ve enerji gibi alanlarda yeni bir fiyat ayarlamasına da gidilmeyecek. Uzmanlara göre döviz kurları bu seviyelerde dalgalandığı müddetçe önümüzdeki bir yıllık dönemde enflasyon yüzde 8-9 bandına doğru kalıcı bir şekilde gerilemesi söz konusu. Enflasyonun yüzde 8’in de altına gerilemesi için bazı yapısal müdahaleler gerekmekte.

Gıda fiyatlarındaki dalgalanmaların azaltılmasına, hizmetler sektöründeki fiyat davranışlarının normalleşmesine ve vergi sistemindeki dolaylı vergilerin payının azaltılmasına yönelik adımlar atıldıkça enflasyon 2021’e doğru hedefe yakın daha makul seviyelere gerileyebilir. Şimdi gözler Merkez Bankası’nda. 12 Eylül’deki PPK toplantısında faiz indirim kararı çıkmasına yönelik beklentiler güçlendi. Faizlerde yaşanacak anlamlı bir gerileme, sonbaharda reel sektörün canlanmasına katkı sağlayarak büyüme rakamlarını yukarı çeker gibi gözüküyor.