Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Güçlü bir turizm sektörüne sahip olacağız"

Merkez Bankası Başkanı başta olmak üzere Türkiye'nin ekonomi alanında yaptığı yeni atamalar hem döviz hem de faizlerin yükselmesine neden olmuştu. AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem döviz ve faizlere ilişkin merak edilen soruların yanıtlarını verdi hem de turizm sektörüne ilişkin öncemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK PArti Grup Toplantısı'nda Türkiye ekonomisine dair kritik açıklamalarda bulundu. 

Enflasyon ve faiz rakamlarının yükselmesine konuşmasında önemli bir yer ayıran Erdoğan, "Son dönemde bir miktar artış gösteren enflasyonu yeniden tek haneye düşürmekte kararlıyız, bunu başaracağız. Faizleri de tek hanelere indirmeye kararlıyız. 

Bankacılık sektörümüz büyüme ve kalkınmamızı destekleyen bir konumda bulunuyor. Sektörün takipteki alacak oranı Şubat ayında yüzde 4 seviyesindeydi. Bankacılık sektörünün döviz pozisyon açığı olmadığı gibi, yaklaşık 6 milyar dolar fazlası mevcuttur. Küresel değer zincirine önemli ölçüde entegre olduk. 

Mart ayında ihracatta tüm zamanların rekorunu kırdık. İlk çeyrekte ihracatın ithalatı karşılama oranı da yüzde 82'ye ulaşarak cari açığımızın azaltılmasında önemli katkıda bulundu.

Turizm sektörümüz ümit verici bir rezervasyon talebiyle karşı karşıya. Salgın, belirli seviyenin altına düştüğünde eskisinden çok daha güçlü bir turizm sektörüne sahip olacağımız görülüyor" dedi. 

Ekonomi reform paketine de özellikle vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye ekonomisi, taşıdığı potansiyel ile daha nice büyük başarı hikayelerine imza atacaktır. Ekonomi Reform Paketi, bu başarı hikâyesini daha yükseğe çıkaracak unsurlar içeriyor. Roformları açıkladığımız takvime uygun şekilde hayata geçireceğiz" ifadelerini kullandı.