Faiz indiriminden sonra döviz kurlarının geleceği

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Eylül ayı toplantısında politika faizini 325 baz puan indirerek %19,75’ten %16,50’ye indirdi. Bu indirimin ardından döviz kurlarında yaşanabilecek muhtemel değişiklikleri ve ekonomistlerin analizlerini sizler için derledik.

Faiz indiriminden sonra döviz kurlarının geleceği

Ahlatcı Yatırım – Euro Döviz Kuru, EUR/TRY Yorumu

Haftanın üçüncü işlem gününde, zayıf veri akışı ile birlikte çaprazın fiyatlamalarda 6,3997 seviyeleri civarını test ettiği fakat gün sonunda bu bölgede kalıcılık sağlayamadığı görüldü. Gün içerisinde, 5 yıllık ülke CDS risk priminde yaşanan kısmi değer kayıplarının TL fiyatlamaları üzerinde olumlu yansımaları görülüyor. Diğer taraftan, ECB toplantısı ve Başkan Draghi’nin açıklamalarına dair artan beklentiler global piyasalarda Euro üzerinde baskıyı bir miktar artırdığı izleniyor.

Bugün, TCMB ve ECB toplantıları yakından takip edilecek. Ayrıca, ECB Başkanı Draghi’nin açıklamaları Euro fiyatlamalarında oynaklığın artmasına neden olabilir.

Teknik olarak bakıldığında, çaprazın psikolojik seviyesi olan 6,3270 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru geçişlerde 6,4360, 6,4500 ve 6,4700 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, çapraz fiyatlamalarında zayıf görünümün devam etmesi durumunda ise 6,2900, 6,2740 ve 6,2500 destek seviyeleri izlenebilir.

Gedik Yatırım – EuroTL EURTRY Yorumu

Euro/TL  kuru  dün  6,3174  ve   6,3996  seviyeleri arasında dalgalanarak günü 6,3269 seviyesinden tamamladı. ECB toplantısı öncesinde beklentiler faiz  indirimi ve  güçlü teşvik paketinin açıklanacağı yönünde şekillenirken, ECB  Başkanı Draghi’nin başkanlık yapacağı son toplantı olarak bulunuyor. Aynı zamanda bugün TCMB’nin toplantısında faizlerde indirime gitmesi bekleniyor. Merkez bankalarının alacağı kararlar ve  verilecek mesajlar volatilitenin  yaşanmasına  neden olabilir. Ticaret müzakerelerine ilişkin oluşan iyimser hava küresel piyasalarda   risk  iştahının toparlanmasında  etkili oluyor. Toparlanmanın  kaydedildiği  kurda 6,4280 – 6,5068 ve 6,6095 seviyeleri direnç, geri çekilmelerde ise
6,2865 – 6,2066 – 6,1078 destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Euro Döviz Kuru, EUR/TRY Yorumu

Haftanın ikinci işlem gününde, Yurtiçinde 5 yıllık ülke CDS risk priminde yaşanan değer kazanımının TL fiyatlamalarını baskılamaya devam ettiği izlenirken, çaprazın fiyatlamalarda 6,3937 seviyeleri civarına kadar yükseldiği görüldü. Gün içerisinde, zayıf veri akışı ile birlikte TL’nin Euro’ya karşı aynı kategoride değerlendirildiği gelişmekte olan ülke para birimlerine göre negatif ayrıştığı izlenirken, çaprazın kazançlarını dördüncü güne taşıdığı izleniyor. 

Teknik olarak bakıldığında, çaprazın psikolojik seviyesi olan 6,3200 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru geçişlerde 6,4360, 6,4500 ve 6,4700 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, çapraz fiyatlamalarında zayıf görünümün devam etmesi durumunda ise 6,3000, 6,2800 ve 6,2500 destek seviyeleri izlenebilir.

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Euro Döviz Kuru EURTRY Paritesi Yorumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarında, ABD Başkanı D. Trump ile samimi ve güçlü bir diyaloglarının olduğunu söyledi. 20 Milyar Dolar seviyesindeki ticaret hacminin gerçek potansiyelinin çok altında olduğunu, Trump ile serbest ticaret anlaşması müzakerelerine başlanması konusunu da gündeme aldıklarını belirtti. 17 yıl önce göreve geldiklerinde ihracatın 36 milyar dolar olduğunu, şu an ise 170 milyar dolara ulaştığını kaydetti. 

Ticaret Bakanı Pekcan, ABD ile sektörel komiteler kurulmasına karar verdiklerini belirtti. Türk ve ABD’li firmaları bir araya getirecek bu komitelerin sonuç odaklı çalışacağını ifade etti. Tekstil, mobilya, mermer, otomotiv, sivil havacılık, çimento ve kimya öncelikli sektörler olarak belirlendiğini bildirdi. 

TİM Başkanı İsmail Gülle, ABD Ticaret Bakanı Ross ile olumlu görüşmeleri olduğunu ve gerekli çalışmalarla ciddi bir ticaret atağı başlatacaklarını söyledi.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), elektrik üretim ve dağıtım sektörünün mevcut borç stokunun 47 milyar dolar civarında olduğunu ve yapılandırma ihtiyacı bulunan kredi portföyünün 12-13 milyar doları düzeyinde bulunduğunu duyurdu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ticaret politikası bozulmalarının küresel ekonomik görünümü “kararttığı” değerlendirmesinde bulundu. Raporda, ABD ekonomisine ilişkin büyüme tahmininin de bu yıl ve gelecek yıl için 0,1 puan düşürülerek sırasıyla %2,3 ve %1,7 olarak revize edildiği bildirildi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson açıklamalarında, bir anlaşma elde edeceklerini ve 31 Ekim tarihinde AB’den ayrılacaklarını belirtti. 

Fitch raporunda, dünyanın ikinci büyük ekonomisine sahip olan Çin’in ekonomik olarak yavaşlamasının etkisinin Avro Bölgesi’ndeki son büyüme rakamlarında görüldüğüne işaret edilerek, bölgenin bu yıla ilişkin ekonomik büyüme beklentisi 0,1 baz puan indirilerek %1’e, 2020’ye ilişkin büyüme beklentisi ise 0,2 baz puan azaltılarak %1,1’e düşürüldü şeklinde raporunda yer verdi. 

Teknik Analiz: EURTRY kurunda en yakın direnç noktası 6.38 olarak izlenebilir. Geri çekilmelerde 6.30 ve 6.222 bölgeleri izlenebilir. 

Dirençler:  6.38 / 6.40 / 6.42

Destekler: 6.30 / 6.22 / 6.2050