Facebook’un dua isteme özelliği yoğun ilgi ile karşılandı

Sosyal medya platformu Facebook, dini liderlerin çevrimiçi topluluklar oluşturmasına olanak sağlayan yeni dua isteme özelliğini geliştirdi. Facebook’un bu yeni özelliği ABD’de halk tarafından yoğun ilgi ile karşılandı.

Sosyal medya devlerinden Facebook, geçtiğimiz Aralık ayında yeni bir özellik geliştirerek kullanıma sunmuştu. Bu özellik sayesinde, dini liderler çevrimiçi topluluklar oluşturabilirken, yeni dualar istenebiliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde deneme aşamasında olan bu yöntem, yoğun ilgi ile karşılandı.

Bu özellik ile birlikte Facebook gruplarında; iş görüşmesi, hastalık gibi durumlarda dayanışma göstermek amacıyla dua istenebiliyor. Bu özellikte, bir gönderi paylaşıldığında diğer kullanıcılar “dua ettim” butonuna basabilme, beğenebilme veya yorum yazabilme gibi seçeneklere sahip bulunuyor.

İnanç topluluklarını desteklemeyi amaçlayan Facebook, ilk olarak geçtiğimiz senenin sonunda ABD’de bu özelliği denemeye başladı.

Şirketin sözcüsü bu özellik hakkında, “Koronavirüs pandemisi sürecinde bağlantı kurmak için hizmetlerimizi kullanan çok sayıda inanç grubu veya tinsel topluluk gördük ve onları desteklemek için yeni araçlar aramaya başladık” şeklinde konuştu.

Facebook veri politikaları kullanıcıların bilgilerini kişiselleştirilmiş reklam sunmak için kullanırken; reklam verenlerin, bir kullanıcının dua isteme postunu bu amaçla kullanamayacağını ifade ediyor.

ABD’nin Vancouver kentindeki bir kilise cemaati, 10 hafta önce bu özelliği kullanmaya başladı. Herhangi bir mezhebe bağlı olmayan kilise cemaati, 2 bin 500 üyeli Facebook sayfasından bu özelliği kullanmaya devam ediyor.

Cemaatin papazlarından Gabe Moreno, Facebook grubunda her gün 20 ila 30 gönderi paylaşıldığını söyledi. Ayrıca Moreno, her bir gönderinin ortalama 30 ila 40 arasında etkileşim aldığını belirtti.