Facebook'un ''Libra kod'' adlı parası tanıtılacak

Sosyal medya devi olan Facebook, 2018 yılının başlarından beri kendi kripto para birimini piyasaya süreceği haberi ile gündemde. Kimi zaman Coinbase kripto para borsası ile kimi zaman Binance ile anılan Facebook’un kripto para birimi Facebook Coin, 2019 yılının başından beri konuşuluyor. Tasarlanan kripto para sadece Facebook'ta değil, çeşitli e-ticaret sitelerinde de kullanılacak. Facebook kripto parasına karşılık belli bir dolar rezervi ayırarak fiyat dalgalanmalarının önüne geçecek.

 Facebook’un Libra projesinin detayları açığa çıkmaya başladı. İddialara göre, Facebook kısa bir süre sonra kullanıcılarının platformlarında (Messenger ve WhatsApp dahil) kullanabilecekleri kripto para birimi projesi Libra’yı başlatacak. Muhtemelen bu platformlarda hesabı olan herhangi birisi çevrimiçi alışverişler gibi veya herhangi market ve restoranlar gibi fiziki alışverişleri için işlem yapabilecek. Söz konusu para birimi, Facebook’un dünya genelinde 1.5 milyar kullanıcısına bu platform üzerinden hizmet sağlayacak.

Uzmanlara göre bu yeni kripto para, kripto topluluğunda büyük bir hareketlenmeye sebep olarak, dijital paraların daha geniş bir kitle tarafından benimsenmesini sağlayabilir. Bitcoin uzmanı Max Keiser’e göre bu durumda Ripple (XRP) ve diğer kripto paralar tehlikede. Keiser’e göre GlobalCoin, Ripple da dahil altcoinlere olan ihtiyacı ortadan kaldıracak. Bitcoin uzmanı, Facebook coinin kripto paralarından yararlanan ödeme ve havale şirketlerini de yok edeceğini düşünüyor.

Facebook’un bu para birimini geliştirmek için dünya devi birçok şirketle anlaşmaya gittiği iddia ediliyor. Öyle ki  firmalar arasında Visa ve Mastercard gibi önemli kurumlar yer alıyor. Söz konusu proje için 1 milyar dolarlık yeni bir yatırım hedefleniyor. Facebook, çıkaracağı kripto paraya karşılık belli oranda bir dolar rezervi ayıracak. Böylece Bitcoin gibi diğer kripto paraların aksine belli bir fiyat istikrarı yakalayacak. Facebook’un kripto para biriminin kullanıcılarına büyük faydalar sağlaması söz konusu olacak. Çünkü kripto para birimini destekleyen varlıklar faiz geliri yarayacak. Özellikle şirketin ürününü pazarlamak istediği gelişmekte olan ülkelerde iyi bir güç olacağı düşünülüyor. Facebook, ABD doları bakiyesinin tamamını Federal Reserve’de banka ortaklarından biri aracılığıyla faize koyacak olursa, yatırılan her 10 milyar dolar için aylık 235 milyon dolar kazanç sağlayacak. Bunun sebebi, gelişmekte olan ülkelerdeki merkez banları çoğu zaman satın alma gücünü kaybetmiş fiili para birimlerinin değerini koruma konusundaki disiplin eksikliğinden dolayı ün salıyorlar. Bunların arasında en iyi örnek, I. Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya’dan daha kötü bir aşırı enflasyon yaşayan Venezuela’dır. 

Facebook, gelişmekte olan ülkelerin vatandaşlarına devlet destekli para birimlerinden daha güvenilir bir değer deposuna erişim sağlayacak ve Facebook’un kripto para birimi dolaylı olarak gelişmekte olan ülkelere mali ve parasal disiplin getirecek. Bu da birçok insanın hayatını dolaylı olarak iyileştirecek.

Para biriminin temellerini açıklayan bir bildirinin 18 Haziran’da anonim iç kaynaklara göre yayınlanması bekleniyor. Projede çok sayıda yatırımcının Facebook tarafından bilgilendirildiğini ve bu tarihe dikkat çekildiği iddia edilmekte.

Bu dijital belirteç ile birlikte  işlem ücreti ödemeden sınırsız bir para birimi kullanılacak.  Böylece  devlet destekli para birimlerinin daha değişken olduğu gelişmekte olan ülkelerde pazarlanacak. Bazı uzmanlar bu konuda endişeli. Bunun nedeni, GlobalCoin’in Facebook tarafından insanların satın alımlarını gözetlemek için kullanılabileceğinden korkuyor. Örneğin, Facebook, firmalardan daha fazla yatırım çekmek için daha iyi hedeflenmiş reklamlar sunmak için, satın alma alışkanlığı kullanıcıları hakkında bilgileri kötüye kullanabilir.

Dünyadaki geleneksel finansal sistem tarafından yeterince kapsanmayan alanlarda önemli bir etkiye sahip olabilir. Öyle ki Facebook’un dünya çapındaki 2,3 milyardan fazla kullanıcısı olan muazzam erişimi, belirteci diğer kullanıcılara daha önce görmedikleri kullanıcılara pazarlamak için bir platform sağlayabilir.

Kripto para biriminin kullanıcılarının kimliklerini doğrulamaları ve müşteri uyumluluk şartlarını yerine getirmeleri gerekecek.