Facebook veri politikası bir kez daha ifşa oldu

Gizlilik odaklı mesajlaşma uygulaması Signal, sosyal medya devi Facebook'un verileri nasıl topladığını gösteren “Instagram reklamları” satın almaya çalışmasının ardından Facebook tarafından hesabının kapatıldığını açıkladı.

Anlık mesajlaşma uygulaması Signal’in sitesinde yer alan bir yazıda, Facebook’un insanların verilerini satmak için veri toplamaya yöneldiğini ve şirketin bu teknolojiyi nasıl kullandığını göstermek istediğini söyledi. Bu nedenle de Instagram'da bir deney yaparak, Facebook'un kullanıcıları hakkında topladığı ve sattığı kişisel verileri göstermek için tasarlanmış "çoklu değişken hedefli" reklamlar satın almaya çalıştı.

Facebook’un kullanıcı verilerini üçüncü taraflarla paylaştığı, son yıllarda yaşanan Cambridge Analytics ve ABD Başkanlık Seçimleri gibi olaylarla ifşa olmuştu. Ancak şirket tarafından yapılan açıklamalarda verilerin gizliliğine dair düzenlemelerin yapıldığı söylenerek bu iddialar reddedildi.

“FACEBOOK VERİLERİNİZ İÇİN TEKNOLOJİ GELİŞTİRİYOR”

Signal ise Facebook’un kullandığı bu teknolojiyi farklı bir şekilde göstermeye çalıştı. Şirket tarafından yapılan açıklamada, “Facebook gibi şirketler sizin için teknoloji geliştirmiyor, verileriniz için teknoloji geliştiriyorlar. İnsanlara ve hayatlarına görünürlük kazandırmak için ellerinden gelen her şeyi Facebook, Instagram ve WhatsApp'tan topluyorlar” ifadeleri kullanıldı.

Signal’in Instagram’dan satın alınan reklamlarda kullanılan kelimeler, doğrudan hedef kitleyi tanımlayacak şekilde seçildi. Örnek olarak, reklamlarda “Bu reklamı görüyorsun çünkü sen bir öğretmensin. Moskova’da oturuyorsun. Aslan burcusun ve yalnızsın. Yoga yapmayı düşünüyorsun.” benzeri ifadeler yer aldı.

REKLAMLAR KALDIRILDI

Instagram ve Facebook’ta karşılaşılan reklamlar aslında algoritmanın sizi nasıl izlediğinin bir göstergesi. Ancak bu o kadar karmaşık ve detaylı bir şekilde yapılıyor ki bazen anlamak oldukça güç hale geliyor.

Signal tarafından bu durumu göstermek için satın alınan reklamlar da Facebook tarafından hemen kaldırıldı. Şirketin yaptığı açıklamada ise, “Reklamların insanların verilerini nasıl kullandığı konusunda şeffaf olmak, görünüşe göre yasaklanmak için yeterli. Facebook dünyasında kabul edilebilir tek kullanım, yaptığınız şeyi izleyicilerinizden gizlemektir” ifadeleri kullanıldı.

Facebook şirketi daha önceden de kendisini eleştiren reklamları kaldırmıştı. 2019'da, o dönem aday olan Demokrat Senatör Elizabeth Warren, Facebook'u ve diğer büyük teknoloji şirketlerini eleştiren reklamlar yayınladı. Facebook , şirketin kurumsal logosunu kullanma kurallarını ihlal ettikleri için reklamları engellediğini, ancak sonunda onları eski haline getirdiğini söyledi.