Facebook, 59 dönümlük şehir inşa etmeye hazırlanıyor

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, Kaliforniya’daki Menlo Park şehrinde 59 dönümlük bir arazide kendi özel şehrini kurmayı planlıyor.

Uluslarası basında yer alan haberlere göre, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, kendi şehrini kurma hazırlığında. 

Zuckerberg’ın ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Silikon Vadisi’nde bulunan genel merkezinin yanına kurmayı planladığı şehrin, 59 dönümden oluşması planlanıyor. 

Kurulması planlanan bu yeni yaşam alanı ‘’Willow Park’’ adını yaşıyacak. Böylece orada yaşamayı seçen çalışanlar, sosyal medya devinin genişleyen imparatorluğunun sınırlarını asla terk etmek zorunda kalmayacak.    

Facebook, şehirde yaklaşık 320’si uygun fiyatlı konut ve 120’si yaşlılar için olmak üzere bin 729 daireye sahip olacak. 

Bu daireler, şirketin genel merkezine yürüme mesafesinde olması nedeniyle Facebook çalışanlarını hedef alsa da, yalnızca onlar için olmayacak. 

ŞEHRİN İÇİNDE 'HER ŞEY' VAR!

Yeni şehirde ayrıca bir süpermarket, eczane, kafeler, restoranlar ve 193 odalı bir otel de yer alacak. Facebook, konut ve perakende alanlarına ek olarak, sosyal medya şirketi için 1,25 milyon metrekarelik yeni ofis, toplantı ve konferans salonu alanına sahip olmayı planlıyor. 

Ofis alanlarına yalnızca Facebook çalışanlarının erişimine izin verilecek. Yeni ofis alanı, Facebook’un genişlemesine ve yaklaşık 3 bin 400 yeni çalışanı istihdam etmesine olanak sağlayacak. 

Menlo Park şehri Facebook’un yeni şehir planını gözden geçiriyor ve bir Çevresel Etki Raporu hazırlıyor.