ABD'de Meta'ya ait platformların gençlere zararı sorgulanıyor

ABD’de Demokrat ve Cumhuriyetçi eyaletlerden oluşan bir grup, Instagram’ın çocuklara olan etkisini araştırıyor. Demokrat Partili Başsavcı Healey sosyal medya hesabından, “Herhangi bir yasanın çiğnenip çiğnenmediğini belirleyeceğiz ve kötüye kullanımı sonlandıracağız” ifadeleriyle araştırmayı duyurdu.

Facebook veya yeni adıyla Meta’nın eski bir çalışanı tarafından ifşa edilmesi, şirkete ait sosyal medya platformlarına yönelik tartışmaları yeniden gündeme getirdi.

Perşembe günü açıklama yapan bir Meta yetkilisi, platformlarının zararlı etkilerine dair iddiaları reddetti. Ancak ABD’de konuya ilişkin yeni bir soruşturma başlatıldı.

Demokrat ve Cumhuriyetçi eyaletlerden bazıları, Meta tarafından tüketici koruma yasalarının çiğnenip çiğnenmediğini belirlemek için bir araştırma grubu oluşturduğunu açıkladı. Soruşturmayı sosyal medya hesabından duyuran Demokrat Partili Massachussetts Başsavcısı Maura Healey, “Facebook veya Meta, Instagram’ın gençler arasında depresyon, yeme bozuklukları ve intiharla bağlantılı olduğunu biliyor. Herhangi bir yasanın çiğnenip çiğnenmediğini belirleyeceğiz ve kötüye kullanımı sonlandıracağız” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyetçi Nebraska Başsavcısı Doug Peterson ise şirketlerin, “çocukları daha uzun ekran süresi ve etkileşim ile veri elde etmek için manipüle ettikleri metalar olarak gördüklerini” söyledi.

New York Başsavcısı Letitia James, “Bu sosyal medya platformları son derece tehlikeli ve gençlerde hem fiziksel hem de zihinsel zarara neden olduğu kanıtlandı” dedi.

Şirketin bir sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, “Bu suçlamalar yanlış. Gençleri çevrim içi olarak korumanın zorlukları tüm endüstriyi etkilerken, sektöre zorbalıkla mücadele etme, intihar, kendine zarar verme ve yeme bozuklukları ile mücadele eden insanları destekleme konusunda öncülük ettik” ifadeleri yer aldı.

Öte yandan, eski bir Facebook çalışanı olan Frances Haugen, ABD’deki milletvekillerine verdiği ifadede, şirketin sağlık sorunlarına neden olabileceğini bilmesine rağmen platformlarında bilerek küçük çocukları çektiğini söylemişti.