Facebook, ABD'deki siyasi kutuplaşmayı körüklemiş

Dünyada en fazla kullanıcıya sahip olan sosyal medya devi Facebook, kullanılan mevcut algoritmaların ABD'de siyasi bölünmeyi ve kutuplaşmayı artırdığını ortaya koyan bir iç raporu görmezden geldi. ABD merkezli The Wall Street Journal gazetesinde yer alan iddiaları uzmanlar bugünlerde Minnesota eyaletinde yaşanan kaosun temelleri olarak yorumladı.

Gazete, söz konusu raporun 2018 yılında yürütülen bir araştırmaya dayandığını belirterek “sitenin algoritmalarının, insan beyninin bölünebilirliğe olan yatkınlığından faydalandığını” belirtti ve araştırma, bunun büyümesinden algoritmaların sorumlu olduğunu teyit etti.

Araştırma, algoritmaların kontrol edilmediği takdirde kullanıcıların dikkatini çekmek ve Facebook’ta geçirdikleri süreyi artırmak amacıyla onları daha kutuplaştırıcı içeriklerle besleyeceğini ortaya koydu.

Şarku’l Avsat'ta yer alan habere göre, ABD merkezli gazetenin iddialarına göre Facebook yönetimi, sitedeki olası değişiklikleri tartışırken algoritmaların değiştirilmesinin, siyasi bir tarafı olduğuna dair siteye yöneltilen suçlamalar gibi muhafazakar kullanıcıları orantısız bir şekilde etkileyeceğini fark etti.

Facebook, 2016 yılında gerçekleştirilen ABD Başkanlık seçimlerinden sonraki yıllarda kullanıcılarına nasıl içerik sağlanacağına dair etik ikilemlerde kalmalarının ardından kullanıcıların katılım önceliklerini belirlemeye başlamıştı.

Facebook yönetimi bu sorunu 2017 ve 2018 yılları arasında, kutuplaşmaya yol açan içeriklerle mücadele etmek için mühendisler ve araştırmacılar atayarak çözmeye çalıştı.

Buna karşılık Facebook yönetim ABD merkezli The Hill adlı siteye yaptığı açıklamada “yönetimin 2016 yılından beri çok fazla şey öğrendiğini ve eskisi gibi olmadığını” belirtti.

Facebook yönetimi adına yapılan açıklamada “Şeffaflık kriterini uygulamak için güçlü bir ekip kurduk. Zararlı içerikleri sınırlamak amacıyla politikalarımızı ve uygulamalarımızı güçlendirdik. Düzeltmeler yapmaya devam etmek için toplum üzerindeki etkimizi anlamak adına araştırmalar yaptık. Geçtiğimiz Şubat ayında, kutuplaşma konusunda bağımsız araştırma önerilerini desteklemek için 2 milyon dolar değerinde ödenek ayrıldığını duyurduk” ifadeleri kullanıldı.