Facebook 'çip' dönemini gelmeden kapattı

Dünyanın önde gelen sosyal medya ağı Facebook tarafından geliştirilen yapay zeka beyne çip yerleştirmeye gerek kalmadan insanların düşüncelerini okumayı başardı.

Facebook, Instagram ve WhatsApp'ın çatı şirketi olan ABD merkezli Meta, dünya genelinde en fazla araştırma yapılan yapay zekayla ilgili çalışmalarını bir adım ileri götürerek insan zihnini okuyan bir program tasarlamayı başardı. 

Meta tarafından geliştirilen programın beyin dalgalarını izlediği kişilerin düşüncelerini yüzde 73 doğruluk payıyla tahmin ederek yazıya dökebildiği açıklandı. 

Şirket, yeni teknolojinin özellikle tıpta devrim yaratabileceğini savunurken Facebook kullanıcıları kaygılı.

Şarku'l Avsat'ta yer alan habere göre, bilim insanlarının Meta bünyesinde yürüttüğü araştırmada, önceki akademik çalışmalar için başlarına, beyin aktivitesini ölçmeye yarayan EEG ve MEG sensörlerini içeren, şapka benzeri bir cihaz yerleştirilmiş insanların kayıtlarından yararlanıldı. 

İngilizce ve Felemenkçe sesli kitap, kelime veya cümleler dinleyen 169 gönüllünün 150 saat boyunca kaydedilen beyin dalgalarından oluşan veriler Meta tarafından geliştirilen yapay zeka programına gösterildi. Program, sık kullanılan 793 kelime üzerinden yüzde 73 başarı oranı yakaladı. 

Meta tarafından geliştirilen programın ardından artık çiplere ihtiyaç kalmayacağı düşünülüyor.