Facebook'a haksız rekabet soruşturması

Avrupa Birliği ve İngiliz yetkililer, Facebook'un reklam pazarında rakip şirketlere karşı verileri kullanarak rekabeti bozup bozmadığına ilişkin tekelleşmeye karşı soruşturma başlattı.

Cuma günü Facebook hakkında açılan tekelleşmeye karşı soruşturma ile şirketin reklam pazarındaki durumu incelenecek. Avrupa Birliği ve İngiliz yetkililer tarafından başlatılan soruşturma, büyük teknoloji şirketlerinin egemenliğini dizginlemek için verilen savaşın bir adımı.

Soruşturmaların odak noktası, platformları kullanan kişilerden veya işletmelerden toplanan verilerin, aynı sektördeki rakiplere karşı avantaj sağlamak için kullanıldığına dair soru işaretlerinin değerlendirilmesi olacak.

Avrupa Komisyonu'nun rekabet politikasından sorumlu başkan yardımcısı Margrethe Vestager, "Facebook, sosyal ağ kullanıcılarının faaliyetleri hakkında ve ötesinde, belirli müşteri gruplarını hedeflemesini sağlayan çok büyük miktarda veri topluyor. Bu verilerin, özellikle insanların her gün ürün alıp sattığı ve Facebook'un veri topladığı şirketlerle rekabet ettiği çevrimiçi sınıflandırılmış reklam pazarında Facebook'a aşırı bir rekabet avantajı sağlayıp sağlamadığını ayrıntılı olarak inceleyeceğiz” ifadelerini kullanarak soruşturma hakkında detaylı bilgi verdi.

İngiltere Rekabet ve Piyasa Otoritesi’nin eş zamanlı olarak yaptığı açıklamada, Facebook'un rakiplerine karşı haksız bir avantaj sağlayıp sağlamadığını incelemek için kendi soruşturmasını başlattığını söyledi.

Facebook yetkilileri ise soruşturmalar hakkında, "Haksız olduklarını göstermek için soruşturmalarla tam olarak iş birliği yapmaya devam edeceğiz" açıklamasını yaptı.

İngiltere'nin rekabet gözlemcisi, Facebook Login'den gelen verilerin haksız bir şekilde kullanılıp kullanılmadığını incelemeyi de içeren kendi soruşturmasını sürdürüyor. Bu özellik, kullanıcıların Facebook kimlik bilgileriyle diğer web sitelerinde, uygulamalarda ve hizmetlerde oturum açmasını sağlayarak, onu kullanıcıların ilgi alanları hakkında potansiyel olarak büyük bir bilgi kaynağı haline getiriyor.

AB ve İngiltere soruşturmaları resmi suçlamalarla sonuçlanabilir. Yetkililer, bir şirketin yıllık gelirinin yüzde 10'una kadar ceza verme yetkisine sahip. Facebook'un durumunda bu on milyarlarca dolara tekabül ediyor.