Facebook'un eski yöneticisinin bilgileri sızdırdığı ortaya çıktı

Son günlerde ifşa ve suçlamalarla gündeme gelen Facebook'a dair bilgilerin şirketteki eski yöneticilerden Frances Haugen'in sızdırdığı ortaya çıktı. Haugen, Facebook'un gençlere yönelik zararına ilişkin bilgilerin bilindiğini, ancak kamuoyundan saklandığını iddia etti.

Kişisel verilerin güvenliği ve sosyal manipülasyon konusunda sıkça eleştirilen Facebook, son günlerde ifşa ve suçlamalarla sıkça gündeme geldi. The Wall Street Journal’da yayınlanan Facebook ve Instagram’ın gençlere yönelik zararlarına ilişkin rapor, ABD Senatosu’nu da ayağa kaldırdı.

ABD’li senatörler, Facebook’un küresel güvenlik sorumlusu Antigone Davis’in de bulunduğu oturumda, milyonlarca kullanıcıya sahip iki sosyal platformun gençleri kötü etkilediğini ve bu konudaki araştırmaların kamuoyundan saklandığını ileri sürdü. Ayrıca, gençlere yönelik herhangi bir filtreleme sisteminin bulunmaması, cinsellik ve şiddet içerenler de dahil olmak üzere her türlü içeriğe rahatça ulaşılabilmesi eleştirildi.

RAPORUN KAYNAĞI ESKİ FACEBOOK MÜDÜRÜ

Facebook’a yönelik eleştirilerin başlangıcı olan The Wall Street Journal’daki raporun kaynağının ise bir dönem Facebook’ta yöneticilik yapmış Frances Haugen olduğu ortaya çıktı. Haugen, söz konusu rapordan Facebook’un haberi olduğunu ve kamuoyundan saklandığını öne sürdü.

CBS’teki 60 Minutes adlı televizyon programında konuşan Haugen, şirketin Facebook’a ait platformların nefret, şiddet ve yanlış bilgi yaymak için kullanıldığını bildiğini ve bu kanıtları saklamaya çalıştığını açıkladı. 37 yaşındaki eski müdür, “Facebook’ta tekrar tekrar gördüğüm şey, halk için neyin iyi olduğu ile Facebook için neyin iyi olduğu arasında çıkar çatışmasının olduğuydu. Facebook ise daha fazla para kazanmak için kendi çıkarlarını optimize etmeyi seçti” ifadelerini kullandı.

Haugen, “Facebook’ta kimse kötü niyetli olmasa da teşvikler yanlış düzenlenmiş. Facebook, daha fazla içerik tükettiğinizde daha fazla para kazanıyor. İnsanlar duygusal etkileşim sağlamaktan hoşlanıyor ve ne kadar çok öfkeye maruz kalırlarsa o kadar çok etkileşime girerler ve o kadar da fazla tüketirler.”

Facebook Sözcüsü Lena Pietsch ise programın hemen ardından açıklama yaparak, iddiaların çoğunun “yanıltıcı” olduğunu ve uygulamaların zarardan çok yarar sağladığını söyledi.

“KONGRE İSYANI’NIN ORGANİZE EDİLMESİNE İZİN VERİLDİ”

Yanlış bilgilerin ele alınması için işe alındığını belirten Haugen, çalıştığı bölümün 2020 ABD Başkanlık Seçimleri’nin hemen ardından feshedildiğini söyledi. Haugen, yanlış bilginin yayılması ve seçim koruma önlemlerinin kapatılmasına yönelik bu adımın ardından şirket hakkındaki görüşlerinin değişmeye başladığını ifade etti.

6 Ocak’ta gerçekleşen Kongre’deki ayaklanmanın düzenlenmesine yardımcı olmak için platformun kullanılmasına izin verildiğini iddia eden Haugen, o dönemde “Facebook’un tehlikeli olmasını önlemek için geliştirilmesi gereken konulara gerçekten yatırım yapmaya istekli olduklarına güvenmiyorum” dediğini aktardı.

Google ve Pinterest gibi teknoloji şirketlerinde de çalıştıktan sonra 2019 yılında Facebook’a başlayan Haugen’in salı günü Tüketici Koruma, Ürün Güvenliği ve Veri Güvenliği Senato Alt Komitesi önünde ifade vermesi planlanıyor.