Facebook ABD başkanlık seçimlerine hazır mı?

Sosyal medya devi Facebook, ABD’de kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri öncesi artan baskıya rağmen, siyasi reklam politikasından geri adım atmadıklarını duyurdu. Facebook'un 2016 seçimlerinde olduğu gibi, Trump lehine reklamlara ağırlık vereceği düşünülüyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’de önümüzdeki kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde kampanya süreci kızışırken kafaları kurcalayan soruların başında, “Facebook 2016 başkanlık seçimlerinde olduğu gibi 2020’de de bir manipülasyon aracı olarak kullanılacak mı?” geliyor. Görünen o ki, Facebook faliyetlerini bu seçim döneminde de sürdürecek. 

GERİ ADIM ATMADI

Amerika ülkesindeki seçim sürecine hızla yaklaşırken, sosyal medya devi Facebook 2016 başkanlık seçimlerinde olduğu gibi 2020’de de siyasi reklam politikasından geri adım atmadıklarını duyurdu. Kurum, siyasi reklamları yasaklamayacaklarını, bu tür yayınlarla ilgili doğruluk denetimi yapmayacaklarını ve söz konusu reklamların belli başlı grupları hedef almak için kullanılabilirliğine sınırlama getirmeyeceklerini bildirdi.

En çok indirilen uygulamalar arasında yer alan Instagram ve WhatsApp’ı da bünyesinde bulunduran şirket, kullanıcılara ne kadar siyasi reklam göreceklerine dair daha fazla kontrol hakkı sunacak ve online siyasi reklam kütüphanesini göz gezdirme işini daha kolay hale getirecek bir çalışma üzerinde yoğunlaşıyor.

ELEŞTİRİLER BÜYÜYOR

Dünyanın en çok kullanıcısına sahip olan Facebook’un gelmiş olduğu noktaya dair eleştiriler büyüyor. Sosyal medya devini eleştirenler arasında, politikacılar, aktivistler ve teknoloji alanında rekabet edenler olduğu gibi kendi çalışanları da bulunuyor.

Öte yandan Facebook’un gücünün, sosyal medyanın demokrasiyi çarpıtıp seçimleri baltaladığını söyleyenlerden gelen eleştirileri yatıştırmaya yetmeyecek gibi olduğu görünmüyor.

İFADE VERMİŞTİ

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Elliot Zuckerberg, Rusya'nın 2016'da ABD başkanlık seçimlerine karışması iddiasına ilişkin, şirketinin seçimler sırasında sorunlara yeterince hakim olmadığını itiraf etmişti. Zuckerberg, ayrıca milyonlarca kullanıcısının hesaplarından izinsiz elde edilen kişisel verilerin ABD ve İngiltere’deki seçimleri etkilemek için usulsüz kullanıldığı iddiasıyla ilgili 2018’de ABD Kongresi’nde ifade vermişti.

TWİTTER SİYASİ REKLAMALRA YER VERMEYECEK

Bir diğer sosyal medya devi Twitter ise, geçen yıl ekim ayında aldığı kararda, yeni politikaları gereği artık siyasi reklamlara yer vermeyecekleri bilgisini kamuoyuyla paylaşmıştı. Reklam politikasını değiştiren Google da, geride bıraktığımız kasım ayında yanlış bilgilendirmeyle mücadele için kullanıcıların arama sonuçları ve girilen siteler üzerinden oluşturulan siyasi parti reklamlarını göstermeme kararı almıştı.