ABD'den Türkiye ile ilgili skandal F-35 kararı!

Uzun süredir gündemde olan ve ABD'nin teslim etmemekte ısrar ettiği F35 savaş uçaklarına ilişkin skandal bir karara imza atıldı. Pentagon aldığı kararla Türk Hava Kuvvetlerine teslim edilmesi gereken 8 adet F-35 uçağını ABD Hava Kuvvetlerine devretti.

Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Programı kapsamında Türk Hava Kuvvetleri için üretilen sekiz adet F-35A Lightning II uçağı, Amerika Birleşk Devletleri (ABD) Hava Kuvvetleri envanterine devredildi. Geçtiğimiz günlerde ABD Senato komitesi, ABD Hava Kuvvetleri’ne, Türkiye için üretilen sekiz adet F-35A uçağını modifiye etme yetkisi vermişti.

 BOYAMALARI DEĞİŞTİRİLDİ

Bu kapsamda Lockheed Martin tarafından Türk Hava Kuvvetleri için üretilen ancak S-400 tedariki bahanesiyle uygulanan ambargo sebebiyle Türkiye'ye gelemeyen ve 7. Ana Jet Üs Komutanlığı’na konuşlandırılamayan F-35A uçakları, boyamaları değiştirilerek ABD Hava Kuvvetleri envanterine alındı.

F-35 savaş uçağının ana yüklenicisi olan ABD'li Lockheed Martin şirketi, geçtiğimiz hafta tepki çekici bir karara imza atmış, F-35 savaş uçağı ile ilgili olarak açılan web sitesinde bulunan "Küresel Katılımcılar" listesinden Türkiye'nin adını silmişti.