ABD üretimi F-35’ler, hataları ve kazalarıyla gündemden düşmüyor!

Geçtiğimiz günlerde ABD Donanması’na ait F-35 uçağı Güney Çin Denizi’ne düşmüştü. Yaşanan bu olay, F-35’lerin üretiminde meydana gelen kusurları yeniden gündeme getirdi. Peki, F-35’ler, bugüne dek hangi olaylarla gündeme geldi? F-35’lerin hataları neler?

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın son Savunma Bakanı Christopher C. Miller, F-35’ler hakkında, “Bu görevden ayrılmak için sabırsızlanıyorum. Ama bir parçam, alım sürecine müdahil olmak ve kötücül sorun hakkında konuşmak isterdi” ifadelerini kullanmıştı.

115

Christopher C. Miller, “F-35’lere el atmak, vaka incelemesi yapmak isterdim” şeklinde konuşmuş ve “Beş para etmez” nitelendirmesinde bulunmuştu.

215

Bloomberg’in ABD Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) dayandırdığı bir haberde, F-35’lerde 871 kusur tespit edildiği dile getirilmişti. Haberde, F-35’lerdeki 10 kusurun, pilotların güvenliğini tehlikeye atabilecek seviyede olduğu belirtilmişti.

Ayrıca söz konusu haberde, F-35’lerdeki kusurların, askeri operasyonları da olumsuz etkileyebilecek düzeyde olduğu kaydedilmişti. 

415