F-35’in ana beyni: ALIS

Rahip Brunson ve S-400 krizi bizi F-35 programından çıkartma noktasına getirdi. Türkiye alternatifleri aramaya devam ederken Milli Muharip Uçağı TF-X üzerinde de çalışmalarına hızla devam ediyor. Olası bir ihtimale karşılık F-35 savaş uçağını alıp envantere dahil edersek karşılaşacağımız ALIS sistemini sizler için ele aldık…

NEDEN UÇAN BİLGİSAYAR DENİYOR ? 

Her yönü ısı sensörleri ile dolu olduğu için uzak mesafelerden ateşlenmiş Balistik Füzeleri dahi tespit edebilir. Öyle ki Alaska’da yapılan bir testte 1000 KM uzaktan ateşlenen bir Balistik Füzeyi tespit edip ekranından izleyebilmiştir.Tespit ettiği bir hedefi bir başka uçağın veya bir başka geminin ekranına aktarabilir ve dost kuvvetlerden atılan bir Seyir ve Balistik Füzenin kontrolünü havadayken devralabilir ve füzeyi yönlendirebilir. 

116

Yazılımsal olarak aynı ağa bağlı olduğu bir Hava Savunma Sisteminin radar menzilini kendi radarına kullanarak artırabilir. Radarı çok gelişmiş olduğu için kendi tespit ettiği hedeflere başka bir uçaktan, gemiden veya herhangi bir başka unsurdan atış gerçekleştirebilir. Bu özellikleri ile bir Balistik Füzenin, bir Seyir füzesinin veya gemisavar bir füzenin hedefini kendi tayin edip, hedefe kendi kilitlenip, bu kilidi o an ki diğer unsurlara veya doğrudan mühimmatlara aktarabilir. 

216

İnsansız Hava Araçları ve Silahlı İnsansız Hava Araçları ile muazzam bir uyum sağlayabilir ve bu unsurlarla bir F-16’ya veya bir başka uçağa göre çok daha etkili operasyonlar düzenleyebilir. Bu ağ merkezli harp kabiliyetlerinden ötürü F-35 uçan bilgisayar olarak da adlandırılmaktadır.

F-35’lerin akıllarda soru işareti bırakan kritik konulardan biri ise ALIS olarak kısaltılan Otonom Lojistik Bilgi Sistemi. Sistemin amacı çeşitli kaynaklarda F-35 savaş uçaklarının harbe hazır halde kalmalarını sağlayacak, gerekli lojistik hattın ve yedek parça temininin dünya geneline yayılmış bir internet ağı ile otonom şekilde oluşturulmasını sağlamak olarak anlatılıyor. Bu süslü anlatım her ne kadar kulağa hoş gelse de esasen bu sistem uçağı tamamen ABD’ye bağımlı hale getiriyor ve ABD’nin çıkarlarına ters bir amaçla kullanılma imkanını neredeyse ortadan kaldırıyor.

416