ABD F-35’lerini koruyabilecek mi?

ABD'li senatörler, 5. nesil savaş uçağı F-35 savaş uçakları da dahil olmak üzere önde gelen ABD askeri teknolojilerinin satışını düzenleyecek yeni bir yasa tasarısı üzerinde çalışmalara başladı. ABD yeni yasa tasarısı ile kendi teknolojisini S-400 ve diğer yabancı rakip teknolojilerden korumayı planlıyor…

Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemlerini 16 Ekim'de ilk kez test etmesinin ardından ABD'li bazı senatörler F-35'leri S-400 gibi Washington tarafından tehdit olarak görülen silahlardan korumak için harekete geçerek yasa tasarısı düzenlemeye başladı. 

110

ABD merkezli Breaking Defense'in haberine göre Washington'da senatörler, özellikle Rus S-400 füze savunma sistemleri gibi F-35'ler için potansiyel tehdit unsuru olduğu düşünülen yabancı savunma sistemleri ve silahlar teknolojileri satın alan devletlere F-35'in de aralarında bulunduğu avcı uçakları ve yüksek askeri teknolojilerin satışına yasak getirilmesi için yasa tasarısı hazırlıyor. 

210

SİLAH SATIŞLARINA ÖZEL KOŞULLAR GELİYOR!

Tasarıyı hazırlayan isimlerden ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Demokrat Eliot Engel, Ortadoğu ülkelerine silah satışında özel koşullar getirilmesini önerdi. Eliot Engel'in önerisine göre F-35 satın alacak ülkeler bu uçakları kullanma planları hakkında Washington'a bilgi vermek zorunda olacak.

S-400’LER TÜRKİYE’DEN FIRLATILINCA ABD TEDİRGİN OLDU!

Türkiye S-400'leri 16 Ekim'de ilk kez test etmişti. Test kapsamında fırlatılan üç füze hedefleri başarıyla vurmuştu. Bu durum Washington'u bir kez daha rahatsız ederken ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi ve Askeri İşlerden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Clarke Cooper, Türkiye'ye Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri alımıyla ilgili olarak yaptırımları 'kesin olarak düşündüklerini' söylediği bilinmektedir.

410