Çin'in baskısı altındaki Tayvan yeni F-16V uçaklarını tanıttı

Güney Çin Denizi'nde sık sık Pekin yönetiminin baskısı ile karşılaşan Tayvan, olası bir hava saldırısında kullanılacak olan F-16V uçaklarını tanıttı.

Güney Çin Denizi'nde hakimiyet sağlamak isteyen Pekin yönetimi, komşu ülkeleri tatbikatları ile taciz etmeye ve baskı altına almaya devam ediyor. 

Çin'in askeri hedeflerinden en kritiği olan Tayvan, adanın savunulmasında kilit rol oynayacak olan F-16V uçaklarının tanıtımını yaptı.

Askeri donanımı yükseltilen yeni uçaklar adanın güneybatı kıyısındaki Chiayi Hava Üssü'nden havalandı. Ülkenin resmi haber ajansı CNA'da yer alan habere göre, ilk kez 1990 yılında satın alınan F-16A/B uçaklarının özellikleri yükseltilerek geliştirilen F-16V serisine bilişimsel donanım da eklendi.

Savunma Bakan Yardımcısı Wang Hsin-lung çarşamba günü konuya ilişkin açıklamasında, yükseltme işleminin 60'tan fazla F-16'da gerçekleştirildiğini açıkladı.

Tayvan'ın 2023 yılına kadar toplamda 141 F-16 uçağının donanımında yükseltme yapması bekleniyor. 

CNA'da yer alan haberde ayrıca ülkenin ABD'den 66 yeni F-16V satın aldığı ve teslimatın 2023 yılında yapılmasının beklendiği vurgulandı.