Mısır Evergreen'in zararını karşılanmasını istiyor

Geçtiğimiz günlerde Tayvan merkezli Evergreen şirketine ait ‘The Ever Given’ adlı gemi, küresel deniz ticaretinin en işlek su yollarından biri olan Süveyş Kanalı’nda karaya oturdu. Kanalı tıkayan gemi küresel deniz ticaretinde kaosa neden oldu. Bir haftaya yakın bir süre dünya tedarik zinciri sekteye uğradı ve kanalın kapanmasının bedeli milyarlarca dolar oldu. Aynı şirkete ait bir 'tır' bu defa Çin'de bir otoyolu tıkadı.

Dünya ticaretini sekteye uğratan geminin neden olduğu kaza hem küresel ticareti hem de Mısır’ı milyarlarca dolar zarara uğrattı. Zararı gerekçe gösteren Mısır tarafından ‘The Ever Given’ gemisinin sahibi Evergreen şirketine kötü haber geldi.

Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Usame Rabi, Mısır’daki ulusal televizyonda kanalın kapanmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Rabi, kanal idaresi olarak karaya oturan gemiyi altı güç içerisinde herhangi bir can kaybı yaşanmadan kurtarıldığını aktardı. Ve Kanal İdaresi’nin bir günde milyonlarca dolar kaybettiğini, zarara uğradığını ekledi.

 “1 MİLYAR DOLAR ZARARIN TAZMİNİ TALEP EDİLECEK”

Kanal İdaresi Başkanı Rabi, kanaldaki seyrüseferin altı gün boyunca kesintiye uğradığını aktardı. Ayrıca geminin yüzdürülmesi sırasında kullanılan makine ve araçların yıpranma payı, ekipman ve teçhizat hasarı, teknik ekiplerin ve mühendislerin gün boyu mesaisi göz önüne alındığında gemi krizinin kuruma maliyetinin 1 milyar dolar olduğunu belirtti. Rabi, "Kanal İdaresi, karaya oturan geminin sahibi olan firmadan 1 milyar doları aşan zararın tazminini talep edecek." dedi.

EVERGREEN ÇİN’DEKİ BİR OTOYOLUNU TIKADI

Süveyş Kanalı’nda karaya oturan ‘The Ever Given’ adlı gemiye sahip olan EverGreen şirketine ait bir nakliye tırı Çin’de otoyolu kapattı. Aynı şirketin konteyner taşıyan bir Tır’ı, Çin’de Changchun-Shenzhen kentleri arasındaki Nanjing Otoyolu’nda bir kazaya karıştı. Tır’ın kazaya karışmasının ardından otoyol enlemesine kitlendi. Süveyş Kanalı’nda olduğu gibi otoyolda da uzun süre trafik akmadı.