Evergrande krizi ABD borsalarını da etkiledi

Çinli gayrimenkul şirketi Evergrande’nin içinde bulunduğu borç krizi küresel piyasaları da etkisi altına almaya başladı. ABD borsaları pazartesi gününü sert düşüşle kapatırken, Beyaz Saray yetkilileri ise söz konusu krizi izlediklerini ve gerekirse uygun yanıtı vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Dow ve ABD borsası, Çinli gayrimenkul şirketi Evergrande’nin yaşadığı borç krizinin Amerikalı yatırımcıları tedirgin etmesiyle pazartesi günü sert düşüş yaşadı.

S&P ve Nasdaq için mayıs ayından bu yana en kötü performans olurken, Dow ise en düşük noktada 970 puandan fazla düşüş yaşayarak temmuz ayından bu yana en kötü gününü kaydetti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, küresel piyasaları takip ettiklerini ve gerekirse uygun yanıtı vermeye hazır olduklarını söyledi.

Evergrande hisseleri ise Hong Kong’da yüzde 10’dan fazla düştü.

Çinli şirketlerin yüksek miktarda kredi borcunun bulunması, finansal piyasaların birbiriyle bağlantılı olması açısından uzun süredir piyasa istikrarına yönelik bir tehdit olarak görülüyordu. Küresel yatırımcılar, Evergrande’nin içinde bulunduğu krizin Çin’in dışında da piyasaları etkilemesi ve 13 yılın ardından yeni bir Lehman Brothers iflasının yaşanmasından korkuyor.