Virüslere karşı evde maske nasıl yapılır? Kumaş ve kağıttan maske yapabilirsiniz...

Çin'in Vuhan kentinden dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs, hijyenik ürünlerin satışlarında patlamaya neden oldu. Maske, eldiven, tek kullanımlık terlik, dezenfektan vb. ürünlerin satış fiyatlarında yapılan artış ise vatandaşları zor durumda bıraktı. Fiyat politikalarında yüzde 400 artışa giden esnaflara mecbur değilsiniz! Siz de maskenizi evde, kendi imkanlarınızla yapabilirsiniz... İşte pratik ve kolay kumaş ve kağıttan maske yapımı...

Çin’in Vuhan kentinden dünyanın 120’den fazla ülkesine yayılarak binlerce kişinin ölümüne neden olan yeni tip koronavirüs, hijyenik ürünlerin önemini de bir kez daha gözler önüne serdi.
 
Türkiye, sürecin başından itibaren çevre ülkelere tek kullanımlık ürünler konusunda destek olurken, yeni tip koronavirüsün (COVİD-19) Türkiye’de de tespit edilmesinin ardından yurtiçi pazarda maske, eldiven, tek kullanımlık terlik, dezenfektan vb. hijyenik ürünlerin fiyatlarında da yüzde 400 oranında bir artış görüldü.

EVDE KUMAŞ MASKE NASIL YAPILIR?
 
Evde maske yapmak için;
 
En: 22 cm
Boy: 18 cm
 
Bir kumaş parçasını alın. Üzerine filtre görevi görmesi için pamuklu tülbent parçası yerleştirin. Yerleştireceğiniz tülbent parçasının 18 x 18 cm boyutlarında olması yeterli.
 
Tülbent ve kumaşı, alt ve üst kısımlarından dikin. Diktiğiniz yerleri ütü ile sabitleyin.
 
Diktiğiniz kumaş ve tülbenti 3 parça pileleyerek, boy kısmından dikin. Diktiğiniz kısmı, lastik geçirmek için, içe doğru katlayarak, iç kısma bir kez daha dikin.
 
20 cm uzunluğundaki lastiği iki kumaşın arasında oluşan bölmeden geçirip, dikerek sabitleyin.
 
‘Yapabilirim’de yer alan videoya göre maskeniz kullanıma hazır!
 
EVDE KAĞIT MASKE NASIL YAPILIR?
 
Evinizde bulunan kâğıt havludan 3 parça alın. Aldığınız parçaları, bir ters bir düz olacak şekilde katlayın. Katlama işleminin ardından kenarlarından zımbalanacak şekilde kıvırın. Bir adet paket lastiğini, kağıt havlunun iki katmanının arasında kalacak biçimde zımbalayın.
 
Maskeniz hazır!
 
Her iki maskede de, virüslerden kesin korunduğuna dair herhangi bir uzman yorumu bulunmamaktadır.