Evangelos Venizelos: “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de bir yeri var”

Yunanistan eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos, Ege’nin bir Yunan gölü olmadığını belirtti.

Eski Yunan Dışişleri Bakanı, Ekonomik Posta (OT) Forumu’na konuştu.

Bölgesel gelişmeler ve Türk-Yunan ilişkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Venizelos, iki taraf arasındaki deniz yetki alanları anlaşmazlığının uluslararası hukuk çerçevesinde çözülmesi gerektiğini söyledi.

Venizelos, “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de bir yeri var. Denize kıyısı olan bir ülke. Tabii ki Yunanistan, Kıbrıs, İsrail, Lübnan ve Mısır da vardır” ifadelerini kullandı.

Ege’nin bir maden sahası olmayacağını belirten Venizelos, “Ege bir Yunan gölü de değildir, Türkiye de vardır” şeklinde konuştu.

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin kara sularının 12 mil, Yunanistan kara sularının ise altı mil olduğuna dikkat çeken Venizelos, “Bu bölgede (kara sularımızı) genişletebiliriz” dedi.

Venizelos, Yunanistan’ın hem kendi egemenlik haklarının çiğnenmesini istemediğini hem de karşı tarafın durumunu anladığını belirten bir söylem benimseyebileceğini kaydederken, “Önümüzdeki 5-10 sene içerisinde buradaki kaynaklar değerlendirilmeyecekse, unutalım gitsin çünkü farklı enerji çeşitlerine geçeceğiz” diye konuştu.