Euro düşüşe, dolar yükselişe geçti

Dünya piyasalarındaki koronavirüs etkisi sürüyor. Virüsün merkez üssünün Avrupa olarak güncellenmesinin ardından piyasalar çalkalanmaya başladı. Güvensizlik ortamının oluştuğu piyasalarda yatırımcılar güvenli liman arayışına girdi. Koronavirüsün etkisi Euro bölgesi üzerinde çok ağır oldu. Zira Euro günden güne eriyor.  

Geçtiğimiz yılın son aylarında Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede 160’tan fazla ülkede görülen yeni tip koronavirüs salgınının neden olduğu Covid-19 hastalığından ölenlerin sayısı 11 bini, vaka sayısı ise 220 bini geçti. Covid-19’un insan hayatını olumsuz yönde etkilemesinin yanı sıra ülke ekonomileri de zarar görüyor.

Covid-19’un ilk ortaya çıktığı günden 45 gün sonra Çin’de üretim resmen durmuş ve ülke trilyonlarca dolar kaybetmişti. Aynı durum Avrupa ülkelerine de sirayet etti. Zira Dünya Sağlı Örgütü (DSÖ) Avrupa’yı virüsün yeni merkez üssü olarak açıkladı. Avrupa içerisinde hızla yayılan virüs hayatını durma noktasına getirdi.

Son açıklanan verilere göre Avrupa genelinde koronavirüs vaka sayısı 126 bin 877’ye ulaşmış durumda. Bu durum Avrupa’ya olan ticari ilişkileri vururken, Avrupa içerisindeki ticari ilişkileri de sekteye uğratıyor.

EURO BÖLGESİ ÇÖKÜYOR

Koronavirüs tehdidinin ne kadar süreceği ve ekonomi üzerindeki etkisinin nasıl olacağı konusundaki belirsizlik sürerken, dolar geçtiğimiz haftaya 6,10 kuruştan girdi. Piyasalar başta Covid-19 salgını olmak üzere olumlu veya olumsuz olan yoğun haber akışıyla adeta roller-coaster gibi hareket ediyor. Gelen her haber piyasada olumu ya da olumsuz karşılık buluyor.

Dolar yükselişe geçerken, Euro dolar karşısında eriyor. Koronavirüs salgınının merkez üssünün Avrupa olarak güncellenmesi yatırımcıları ürkütmeye yetti. Dünyanın pek çok noktasından yatırımcılar ABD’ye dönmeye ya da altına yönelmeye başladı. Özellikle yatırımcıların sallantıda olan Avrupa piyasalarından kaçması dolar-euro makasını ciddi oranda daraltmaya yetti.

Geçtiğimiz haftaya yükselişle başlayan dolar, öğle saatleri itibariyle spot piyasada 6,50 eşiğini aştı. Euro da 7,06 seviyesinde işlem görüyor. Dolar kuru en son 2018 yılının temmuz ve eylül ayında 6,50 liranın üzerini görmüştü. Euro/Dolar paritesi, analistlerin destek olarak nitelendirdiği 1,10’un altına gerileyerek 1,0910 seviyesinden işlem görüyor. Güvenli liman arayışındaki yatırımcı alımları ile yükselişini sürdüren dolar endeksi, dün 3 yılın zirvesi olan 101,7’ye çıkmasının ardından bugün 101 seviyesinde dengelendi.