Etiyopya Devlet Başkanı cepheye ineceğini açıkladı

Etiyopya’da TPLF güçleri başkent Addis Ababa’ya doğru ilerlerken, Devlet Başkanı Abiy Ahmet ise ülkenin birliklerine liderlik etmek için cepheye ineceğini açıkladı. Türkiye’nin Addis Ababa Büyükelçiliği ise ülkedeki Türk vatandaşlara Etiyopya’dan ayrılma çağrısı yaptı.

Etiyopya Devlet Başkanı Abiy Ahmed, Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) güçlerinin başkent Addis Ababa’ya doğru ilerlemesi hakkında artık cepheye ineceğinin sinyallerini verdi. Pazartesi günü sosyal medya hesabından açıklama yapan Abiy, “Yarından itibaren savunma güçlerine liderlik etmek için cepheye gideceğim” dedi.

Abiy ayrıca, “Tarihin selamlayacağı Etiyopyalı çocuklar arasında yer almak isteyenler, bugün ülkeniz için ayağa kalkın. Cephede buluşalım” şeklinde tüm Etiyopyalıları savaşmaya çağırdı.

TPLF Sözcüsü Getachew Reda ise Abiy’nin açıklamalarına karşılık, “Güçlerimiz, Abiy’in halkımız üzerindeki baskısını sona erdirme yolundaki ilerleyişinden vazgeçmeyecek” ifadelerini kullandı.

Etiyopya’da bir yıldır süren çatışmaların ardından TPLF güçleri, Tigray’da başlayan isyanı komşu Amhara ve Afar bölgelerine ilerletmişti. Oromo Kurtuluş Ordusu (OLA) da dahil olmak üzere bölgedeki diğer isyancı gruplarla ittifak kuran TPLF, başkent Addis Ababa’ya doğru ilerliyor.

TÜRK VATANDAŞLARA “ÜLKEYİ TERK EDİN” ÇAĞRISI

Etiyopya’daki çatışmalar bir iç savaş halini alırken, Türkiye’nin Addis Ababa Büyükelçiliği’nden bölgedeki Türk vatandaşlara yönelik bir çağrı yapıldı. Büyükelçiliğin resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Etiyopya’daki güvenlik durumunun hızla değiştiği vurgulanarak, “Ülkede bulunan vatandaşlarımızın Etiyopya’dan ayrılmaları tavsiye edilir” ifadeleri kullanıldı.