Etiyopya'da aç maymunlar çocuklara saldırdı

İç savaşın da etkisiyle kıtlığın en fazla görüldüğü ülkelerden olan Etiyopya'da uzun süren açlık nedeniyle maymunların çocuklara saldırdığı raporlandı.

Küresel ısınmanın etkilerini en fazla hisseden ve iç savaş nedeniyle yardımların ulaştırılamadığı Etiyopya'da araştırma yapan Save the Children'ın raporu korku yarattı. 

Independent Türkçe'nin Save the Children raporundan aktardığı bilgiye göre, Etiyopya'daki şiddetli kuraklık ve açlık nedeniyle maymunlar çocuklara ve çiftlik hayvanlarına saldırması da dahil bir dizi olağandışı olay yaşandı. 

Etiyopya'nın en çok doğu ve güneydoğusunda görülen yetersiz beslenme son aylarda hızla artarken raporda yer verilen verilere göre hâlihazırda 185 bin çocuğun yetersiz beslenmenin en ölümcül hâlinden mustarip olduğunu tahmin ediliyor.

Ukrayna savaşının etkisiyle derinleşen gıda krizinden Afrika Boynuzu'nun en fazla etkilenen ülkelerinden olan Etiyopya'daki çiftçiler sürülerini kaybederken Somali bölgesinin Dawa yöresinde yaşayan kırsal göçebe toplulukları da "açlıktan ölmenin eşiğinde".

Etiyopya'da koronavirüs (Covid-19), iç savaş ve Ukrayna savaşı nedeniyle yaklaşık 8,1 milyon kişi uzun süreli kuraklıktan etkilenirken 12 milyonu çocuk olmak üzere yaklaşık 30 milyon kişi (nüfusun dörtte biri) insani yardıma muhtaç.