TPFL, AU öncülüğündeki barış görüşmelerine hazır olduğunu duyurdu

Etiyopya'da hükümet ile çatışan Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) güçleri, Afrika Birliği liderliğinde barış görüşmelerine hazır olduklarını duyurdu.

Etiyopya'da hükümet güçleri ve Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) arasında iki yıldan bu yana süren çatışmalar ağustos ayının son günlerinde yeniden şiddetlenmişti. 

Ateşkesin de bozulmasına neden olan çatışmalarda onlarca kişi hayatını kaybederken Tigrayan makamlarından yapılan açıklamada, "Tigray hükümeti , Afrika Birliği'nin himayesinde güçlü bir barış sürecine katılmaya hazır" denildi. 

Açıklamada ayrıca "Ayrıca, elverişli bir atmosfer yaratmak için düşmanlıkların derhal ve karşılıklı olarak mutabık kalınan durdurulmasına uymaya hazırız" ifadeleri kullanıldı. 

Etiyopya hükümeti daha önce Addis Ababa merkezli AU'nun aracılık ettiği "her zaman, her yerde" koşulsuz görüşmelere hazır olduğunu duyurmuştu. 

AU Komisyonu başkanı Moussa Faki Mahamat ise açıklamaları "barışın restorasyonu için eşsiz bir fırsat" olarak karşılayan bir bildiri yayınladı ve "her iki tarafı da acilen ateşkes için çalışmaya, doğrudan görüşmelere katılmaya" çağırdı.