Abiy Ahmed muhalif sesler arasında yemin etti

Tigray bölgesinde çatışmalar sürerken başbakan Abiy Ahmed, muhalif sesler arasında yeniden yemin ederek görevine başladı.

Bölgesel güvenlik güçleri ve Tigray Halk Kurtuluş Cephesi arasındaki şiddetlenen çatışmalar ve açlık ile mücadele sürerken haziran ayında genel seçimleri kazanan Başbakan Abiy Ahmed, muhalif sesler arasında yeniden göreve başladı. 

Ahmed'in Refah Partisi, muhalefet tarafından sık sık eleştiriliyor ve sokaklara dökülen vatandaşlar tarafından protesto ediliyordu.

Tigray bölgesindeki savaşın ülke geneline yayılmasından endişe edilirken, BM Etiyopya'da kıtlık uyarısı yaparak, gıda yardımlarının bölgeye geçişine izin verilmesi için çağrı yapmıştı. Ülkedeki BM yetkililerini sınır dışı edeceklerini duyurulmasının ardından Abiy Ahmed rejimi 'baskıcı' olarak nitelendirilmişti. 

Nobel Barış Ödülü'nü almasının ardından dikkatleri üzerine çeken Abiy Ahmed, beş yıl daha Etiyopya Başbakanı olarak görev yapacak. 

Ülkedeki tek rakibi EZEMA Partisi Abiy Ahmed'in kazandığı seçim sonuçlarını kabul ettiklerini ve yeni hükümet ile çalışacaklarını duyurdu.