Dünyada birçok ülkede esrar kullanımı yasal hale geldi

Kişisel kullanım için esrarı yasallaştıran ilk ülke Uruguay, ilk Avrupa Birliği ülkesi ise Malta oldu. Peki, başka hangi ülkeler esrarın kullanımını yasal hale getirdi?

Uruguay 2013’te kişisel amaçlarla esrar kullanımını yasalaştıran ilk ülke oldu. Hükümetin yasadışı uyuşturucu satışının önünü kesmek için önerdiği tasarı 13’e karşı 16 oy ile kabul edildi.

110

Almanya, 2016’da serbest bıraktığı tıbbi esrar satışının ardından Ekim 2022’de esrarı yasalaştırmak için harekete geçti. Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, "yasadışı uyuşturucu pazarında esrar kullananlara son yıllarda eroin karışımlı esrar satıldığını, bunun da çok tehlikeli olduğunu" belirtti. Yasallaşma ile kullanıcıların 'kaliteli esrar' edineceğini, böylece bu tehlikeden korunacaklarını dile getirdi.

210

Aralık 2021’de ise Esrarın kişisel amaçlarla yetiştirilmesi ve kullanılmasını yasallaştıran ilk Avrupa Birliği ülkesi Malta oldu. Yetişkinlerin evlerinde en fazla dört bitki yetiştirmesi, üzerlerinde de en fazla yedi gram esrar taşımasına izin verilen yasa; Malta Parlamentosu’nda 27’ye karşı 36 oyla kabul edildi. 

Haziran 2018’de Kanada Senatosu esrar kullanımını yasalaştırdı. Temsilciler Meclisi’nin gözden geçirdiği yasa tasarısı 52’ye karşı 29 oyla kabul edildi. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, “Çocuklarımız için marihuanaya ulaşmak ve suçlular için bundan kazanç sağlamak çok kolay hale geldi. Bugün bu durumu değiştiriyoruz. Marihuanayı yasallaştırma ve düzenleme yasamız Senato'dan geçti" dedi.


410