Eski Başbakan İmran Han, erken seçimler için baskıya devam ediyor

Eski Pakistan Başbakanı İmran Han, Nisan 2022’de görevinden edilmişti. Liderlikten uzaklaşmayı reddeden Han, nisan ayından beri siyasete geri dönmenin yollarını arıyor.

Görevine geri dönmek isteyen İmran Han’ın devreye soktuğu en güncel metot, eski bir dostun yardımını almaktan geçiyor.

Pakistan’ın Pencab eyaletinde İmran Han’a yakın olduğu bilinen Pervez İlahi, Pencab Eyalet Meclisi’nin feshi için yerel yönetime çağrıda bulundu.

Eyalet Valisi Muhammed Baligh ur Rahman’ın 48 saat içinde karar vermemesi hâlinde meclis dağılacaktı. 2 gün içinde Rahman’ın kararı gelmeyince meclis dağılmış oldu.

İmran Han tarafından geçtiğimiz cumartesi günü atılan bu adım, federal hükûmetin üzerinde erken seçim baskısı oluşturmak için atılmış bir adım olarak kayıtlara geçti.

GÖREVDEN ALINDIĞINDAN BERİ…

Görevden düşürüldüğünden beri İmran Han, 2023’te yapılması planlanan seçimlerin erkene alınması için uğraşılarına ara vermeksizin devam ediyor.

Erken seçim çağrılarını ilk olarak görevden alınmasının dört gün sonrasında düzenlediği bir mitingde yapmıştı.

Yeni hükûmetin her seferinde seçimlerin zamanında yapılacağını belirtmesine rağmen İmran Han vazgeçmedi.

Buna ek olarak Han göreveden alınmasında ABD komplolarının da olduğunu ileri sürmüştü.

İmran Han, yakın zamanda bir ulusal kanala yaptığı açıklamada, yerine gelen Başbakan Şahbaz Şerif’e karşı güven oylaması isteyeceğini duyurdu.

Önergenin ne zaman verileceğinin belli olmadığı açıklandı. Güvenoyu talebini İmran Han’ın liderliğini yaptığı Pakistan Adalet Hareketi Partisi (Pakistan Tehreek-e İnsaf) kurucularından Cumhurbaşkanı Arif Alvi’nin vermesi bekleniyor.

İMRAN HAN NEDEN GÖREVDEN ALINMIŞTI?

1988’de General Zia’nın askerî yönetiminin bitmesinden beri Pakistan’da seçimle gelen hiçbir başbakan, beş yıllık görev süresinin tamamını doldurmayı başaramamıştı. İmran Han, görevden edilenler kervanında yerini alan isimlerden biri oldu.

İmran Han, geçtiğimiz nisan ayında federal meclisin güvensizlik oyu vermesi üzerine görevden alınmıştı.

Eski kriket yıldızının görevden alınma sebeplerinin başında ekonomi geliyor. Koronavirüs ve Rusya-Ukrayna savaşının doğurduğu krizlerle artan enerji ve gıda fiyatlarına karşı vatandaşı korumak için fiyat dondurma yöntemini uygulamaya koyan İmran Han, ülkedeki enflasyon krizinin derinleşmesine sebep olmakla suçlandı. Pakistan rupisinin Amerikan dolarına karşı dip seviyeleri görmesiyle halkta Han’a karşı mualefet arttı.

Orduyla ters düşmesi de Han’ın sonunu getiren sebeplerden biri oldu. Politikalarda siyasetin güçlü bir ögesi olan ordunun onaylamadığı eylemler yapması sonucu ordunun desteğini kaybeden Han, muhalefete karşı yalnız kalmış oldu.

Sonunda meclisi feshetmeye çalışan fakat bu kararı Anayasa Mahkemesi’nden dönen eski Başbakan, görevinden uzaklaştırılmış oldu.

İmran Han, Pakistan tarihinde meclisin güvensizlik oyuyla görevinden alınan ilk başbakan olarak tarihe geçti.

PTİ NE DURUMDA?

İmran Han’ın partisi PTİ, Han görevden alındığından beri popülerliğinden hiçbir şey yitirmedi. Aksine, hem PTİ’ın hem İmran Han’ın popülerliğinin arttığı tahmin ediliyor.

İmran Han görevden düşürüldükten sonra Pakistan’da iki seçim gerçekleştirildi.

Temmuz 2022’deki Pencab eyalet ara seçimlerinde 20 koltuk için yarışan PTİ yüzde 47’ye yaklaşan bir oy oranıyla 15 koltuk kazandı.

Ekim 2022’de yapılan ara seçimlerde ise dokuz koltuk için yarışan PTİ oyların yüzde 49’una yakın bir kısmını alarak dokuz koltuğun yedisini kazarak hanesine bir zafer daha yazdırmış oldu.

Bu seçimlerle irlikte İmran Han ve PTİ’nin popülerliği yeni yapılan anketlere göre de ilk sıralarda seyrediyor.

IPOR tarafından haziran ayında gerçekleştirilen bir ankete göre, PTİ’nin bir sonraki seçimde alması beklenen oy oranı yüzde 39 olarak seyrederken IRIS İletişim’in Aralık 2022 - Ocak 2023 anketine göre, vatandaşların yüzde 56’sı İmran Han’ı “Pakistan’ı krizden kurtarabilecek tek lider” olarak görüyor.

PRİ ilk ankette, muhalefetin altı yüzdelik puan önündeyken ikinci ankete göre en yakın rakibine 37 puan fark atmış durumda.

Başından geçen olaylara ve adının anıldığı skandallara rağmen İmran Han, halkın büyük bir kesiminden destek görmeye devam ediyor.