Eski İsrail Başbakanı Ehud Barak: "Netanyahu hükümeti İsrail'e zarar veriyor"

Eski İsrail Başbakanı Ehud Barak, Hamas örgütünün Gazze’nin kuzey bölgesinde oldukça güçlü olduğunu ve güney bölgesinde de yenilme ihtimallerinin düşük olduğunu söyledi.

Eski İsrail Başbakanı Ehud Barak, Başbakan Benjamin Netanyahu ve Gazze’de yaşanan olaylara yönelik bir makale kaleme aldı ve bu makale İsrail’in Haaretz gazetesinde yayımlandı.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nde büyük kazanımlar elde ettiğini ancak iki ay süren savaşın ardından keskin bir yol ayrımına girildiğini belirten Barak, “Hamas'ın, Gazze Şeridi'nin güneyinde yenilme ihtimali düşük. Üstelik kuzeyde gücünü henüz koruyor. Bu işin gerçekleşmesi, aylar belki daha fazla zaman alacaktır. Bütün dış baskılara rağmen Hamas’ın askeri ve siyasi kollarını yok etmemiz gerekiyor. Savaşa uluslararası destek hızla tükeniyor. ABD de dahil kapalı kapılar ardında üst üste biriken endişeler artabilir” değerlendirmesinde bulundu.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu hakkında da değerlendirmelerde bulunan Barak, savaşta keskin bir yol ayrımına yaklaşılmasının sebebini Netanyahu’nun başarısız olması olarak değerlendiriyor.

Netanyahu’nun ülkesinin hedeflerini gerçekleştirmeyi amaçlarken ABD’nin önemini unuttuğunu belirten Barak, ABD ile olan diplomatik ilişkilerin İsrail’in hedefleri açısından oldukça önemli olduğunu vurguladı.

Barak, İsrail Başbakanı Netanyahu hakkında şunları söyledi:

Netanyahu'nun savaşı yönetme başarısızlığının sebebi, savaş sonrası için net pozisyon ve vizyon içeren bir plan olmadan zafere ulaşılamayacağını inkar etmesi. Böyle bir vizyona sahip olmak, ilgili kritik unsurları tanımlamanıza ve zamanı geldiğinde işlevli olmaları için bugün onlarla nasıl çalışacağınızı belirlemenize imkan tanır. Kesin olan şey, bugün Netanyahu'yu tanıyan ve izleyen herkesin kafasında onun bu kadar karmaşık bir hamleyi yürütmeye ehil olup olmadığı konusunda ciddi şüpheleri olduğudur. Destekçilerinin de bir an durup düşünmesi gerekiyor; Netanyahu gerçekten bu görevi yürütecek düzeyde mi?”

“ARAP BARIŞ GÜCÜ VE YENİ FİLİSTİN YÖNETİMİ”

Eski İsrail Başbakanı Ehud Barak, İsrail-Filistin savaşının sona ermesinin ardından “ABD, Hamas'ın yok edilmesi ve geçiş sürecinde güvenlik tedbirleri alındıktan sonra kontrolü İsrail'den devralacak ılımlı ülkelerden oluşan bir Arap barış gücü oluşturulmasını öngörüyor. Bu sınırlı geçiş süreci için ise iki numaralı bir Filistin yönetimi yani, yenilenmiş bir Filistin yönetimi getirilecek” öngörüsünde bulundu.

Kurulmasını beklediği Arap barış gücünün görevini “Filistin yönetiminin Gazze Şeridi’ni kontrol altına almasına yardımcı olmak” olarak tanımlayan Barak, bu planın ABD Başkanı Joe Biden’ın iki devletli bir çözüm yolunda atacağı ilk adım olarak değerlendiriyor. Sonraki adımın ise İsrail’i Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi ve Lahey’de desteklemek olduğunu iddia ediyor.

“NETANYAHU HÜKÜMETİ İSRAİL’E ZARAR VERİYOR”

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun “Batı Şeria’yı yakıp yıkma konusunda takıntıları" bulunan Savunma Bakanı Itamar Ben Gvir ve Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ile kutsal olmayan bir ittifakla bağlı olduğunu söyleyen Barak, Ben Gvir ve Smotrich’in “Gazze, İsrail’in kontrolünde” düşüncesini aşılamak için Netanyahu’yu kullandığını vurguladı.

Barak, konu ile ilgili olarak makalesinde şu değerlendirmede bulundu:

Bu hedef gerçekleşirse İsrail, Gazze batağına saplanacak ve yıllarca sürecek bir mücadeleye sürüklenecek. Öte yandan ABD, Mısır ve Ürdün'le ilişkilerde ciddi krizler, İbrahim Anlaşması ve Suudi Arabistan ile normalleşme sürecinde ciddi tehlikeler meydana gelebilir.” 

İsrail savaştan sonra ABD ve komşularıyla kapalı kapılar ardındaki ilişkilerini güvene dayandırması gerektiğini belirten Barak, “Bu, mevcut hükümetle mümkün görünmüyor. Kimse Netanyahu'nun sözlerine inanmıyor. Tabii ki İsrail'in gelecekteki pozisyonlarına ilişkin kapalı kapılar ardında verilen sözler buna dahil değil. Netanyahu hükümeti, İsrail’in mevcut stratejik konumuna büyük zarar veriyor ve ülkeyi sonu olmayan bir savaşın içerisine sürüklüyor” ifadelerini kullandı.